• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Senioři a lidé s handicapem najdou domov v nové dřevostavbě

  2.4.2024
  Simona Knotková

  V Novém Boru na Českolipsku připravují výstavbu bytového domu s deseti nájemními byty.

  Půjde o dřevostavbu, je to myšleno jako byty startovací, pro seniory nebo postižené, čtyři byty budou bezbariérové. Informoval o tom starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Stavba by měla začít příští rok. Podobných projektů v Libereckém kraji ani Česku zatím mnoho není, v kraji sice tvoří v posledních letech dřevostavby bezmála pětinu nové výstavby, jde ale většinou o rodinné domy.

  „I jiné obce už používají na bytové domy dřevostavby, tak to chceme zkusit,“ doplnil Dvořák, zakázku podle něj město zadalo v režimu design & build (vyprojektuj a postav). „Tím ušetříme, náklady se odhadují na 30 milionů korun,“ řekl Dvořák. Zakázku na projekt v Nemocniční ulici podle něj získala firma Prodesi, která se na dřevostavby specializuje. V Česku zatím většímu rozšíření dřevostaveb u bytových domů brání legislativa, požární předpisy nedovolují materiál využít u staveb s více než čtyřmi podlažími a výškou nad 12 metrů.

  Bytové domy s využitím dřeva staví v Česku například švédská Skanska, která staví domy s téměř 80 byty v pražských Radlicích. Rakouská společnost UBM Development loni zahájila projekt Timber Praha s 62 novými bytovými jednotkami. Práce na dvou dřevostavbách s 34 nájemními byty zahájili v únoru ve Žďáru nad Sázavou. Projekt připravila společnost Dostupné bydlení České spořitelny ve spolupráci s radnicí a firmou Nema.

  V Novém Boru nebude městský dům jediným projektem. „Na sídlišti Rumburských hrdinů mají vyrůst dva pětipodlažní bytové domy, stavět je bude Stavební bytové družstvo Liberec (SBD), s tím, že my bychom jim prodali pozemky a zároveň jsme se dohodli, že několik bytů by připadlo městu,“ řekl Dvořák. Zatímco byty v Nemocniční ulici budou spíše sociální, byty na sídlišti budou větší. Máme tam zájem o větší byty pro lékaře, učitele a podobně,“ řekl starosta. Stavbě ale podle něj bude předcházet průzkum, zda bude o takové byty zájem. V tomto případě ale nepůjde o dřevostavby.

  Zájem o dřevostavby v Libereckém kraji v posledních letech roste. Podle údajů z Českého statistického úřadu (ČSÚ) do roku 2017 dokončovali stavbaři každoročně do stovky domů s dřevěnou konstrukcí, od roku 2018 se jich v průměru každoročně dokončí kolem 150, většinou jde o rodinné domy. V nové výstavbě stále převažují domy z cihel a tvárnic, předloni představovaly téměř 80 procent nově dokončených bytů, loňské údaje zatím k dispozici nejsou.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte