• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Šestka má nové čestné občany

  4.10.2023
  Renata Říhová

  Čestnými občany Prahy 6 se in memoriam stal Pavel Bobek, Viktor Felber a Jiří Hermann. V průběhu slavnostního setkání byla udělena také Cena šesté městské části zpěváku a skladateli Michalu Hrůzovi za osobní statečnost.

  Čestná občanství uděluje městská část každoročně 4. září. To je den, kdy prezident Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1920 podepsal zákon číslo 114, kterým se hlavní katastrální území dnešní městské části Praha 6 stala součástí hlavního města.

  Čestná občanství se jako projev úcty a ocenění za hrdinství, osobní statečnost, celoživotní zásluhy a mimořádné umělecké výkony udělují již od roku 2002.

  Na popud starosty Jakuba Stárka (ODS) byla letos zavedena nová tradice. Čestné občany uvádějí osobnosti z řad čestných občanů Prahy 6. V letošním roce jimi byli Jiří Suchý, Martin Svoboda a Jiří Růžička.

  Pavel Bobek, Viktor Felber a Jiří Hermann. To jsou osobnosti, které získaly čestná občanství Prahy 6 in memoriam.

  Celý život architekta a zpěváka Pavla Bobka byl bytostně spjat s Prahou 6, kde se nejen narodil, ale i studoval a posléze působil v divadle Semafor. V roce 2012 byl Akademií populární hudby uveden do Síně slávy a o pár měsíců později zemřel.

  Viktor Felber byl profesorem technické mechaniky a termomechaniky na Českém vysokém učení technickém v Praze. V akademickém roce 1930 – 1931 byl rektorem ČVUT. V době druhé světové války byl členem Národně revolučního výboru inteligence. V roce 1942 byl zatčen a popraven.

  Jiří Hermann byl prvním porevolučním starostou městské části Praha 6. Vybudoval moderní a demokratickou radnici. Vedl ji v letech 1990 až 1994. V následujících letech byl radním a zastupitelem hlavního města Prahy i Prahy 6. S rodinou žil na Ořechovce a poté na dalších místech na Praze 6 až do své smrti dne 1. 12. 2012.

  Cenu městské části Praha 6 letos získal zpěvák a skladatel Michal Hrůza za jeho postoj a odvahu, s níž se letos v dubnu postavil agresorovi, který v Praze 6 zaútočil na sedm obětí, dokonce i na dětském hřišti, kde bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje pět žen a dvě děti. Michal Hrůza neváhal a agresora zpacifikoval. Rozhodl se tak i přesto, že před pár lety ho podobný zásah a ochrana slabšího, stála velké zdravotní komplikace.

  Zdroj: MČ Praha 6


  Témata:

  Nepřehlédněte