• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Sezóna letních kin v Olomouckém kraji začíná, letos přináší řadu novinek

  16.6.2024
  Doris Drienová

  Letní kina v Olomouckém kraji zahajují sezonu a na některých místech nabízejí novinky. Například v Přerově bude druhým rokem promítat každou prázdninovou středu mobilní letní kino s názvem Po setmění, do jehož programu mohli letos poprvé zasáhnout i samotní diváci.

  V Hranicích letní kino promítá od začátku června, v létě se promění i v divadelní scénu. Naopak v Olomouci provozovatelé letního kina na konci tohoto týdne oznámili na sociálních sítích ukončení projekcí, důvodem jsou vnitřní spory v areálu, zjistila média.

  Letní kino v Hranicích, které každoročně navštíví kolem 8000 diváků, bude promítat do poloviny září. V červnu a v září se promítá v pátek a sobotu, o prázdninách navíc i ve středu a ve čtvrtek. „Každoročně nabídne hranický letňák divákům na čtyřicet filmů od komedií, přes horory, thrillery, sci-fi až po dobrodružné i animované snímky,“ sdělila mluvčí Městských kulturních zařízení (MKZ) Hranice Liba Mátlová.

  O prázdninách se kino promění také v divadelní jeviště. Hranická letní scéna slibuje čtyři představení v podání Metropolitního divadla Praha, a to jak pro dospělé, tak pro děti. „Loni jsme poprvé uvedli v letním kině divadelní muzikálovou pohádku S čerty nejsou žerty, která se u diváků setkala s velmi pozitivním ohlasem. Napadlo nás, že bychom letos v letním kině uvedli více divadelních představení, a tak vznikla Hranická letní scéna,“ sdělil dramaturg Jakub Rob.

  Do druhé sezony vstupuje také mobilní kino v Přerově, které město zakoupilo na základě přání obyvatel z participativního rozpočtu. Promítat bude od 3. července každou středu do konce prázdnin, a to na třech místech Přerova. „Pět filmů jsme do programu zařadili my a čtyři filmové hity si mohli zvolit sami Přerované v hlasování, které probíhalo na webu města na přelomu dubna a května. Ankety se zúčastnilo 171 hlasujících, a ti svými hlasy vybrali z nabídky deseti filmů čtyři favority,“ uvedla na stránkách města vedoucí kina Hvězda Svatava Měrková s tím, že u diváků zvítězily české filmové hity. Promítat se bude ve třech lokalitách, a to v parku Michalov, na Laguně a v Předmostí. Vstupné letos proti loňsku dvojnásobně podraží, stát bude sto korun.

  O promítání v letním kině naopak přijdou Olomoučané. Podle vyjádření provozovatelů na sociální síti je znemožnění přístupu do areálu pro vozidla včetně hasičů a první pomoci přes prostory zahradní hospody, promítat v této sezoně proto už provozovatelé nebudou, stojí v jejich vyjádření. Projekce tak bude v letním kině ukončena po deseti letech. Letní projekce naopak nabízí v Olomouckém kraji letní kina v Mostkovicích, v Javorníku či ve Šternberku.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte