• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Silně ohrožený sýček se vrací na jih Moravy

    Silně ohrožený sýček obecný se v Jihomoravském kraji loni rozšířil do více lokalit. Monitoring odhalil jeho výskyt na pěti místech, v předchozích letech šlo o dvě až čtyři. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Zoo Brno Věra Müllerová. Ještě před 15 lety se sýček na jihu Moravy vyskytoval až v 15 lokalitách, pak ale nastal propad. Projekt na ochranu sýčka obecného na jižní Moravě se účastní Zoo Brno, Český svazu ochránců přírody (ČSOP) Břeclav a další subjekty.

    Monitoring se uskutečnil na více než 140 místech především na Břeclavsku a Brněnsku. Sýček byl na pěti z nich. „Ačkoliv se sýčci i přes mírný nárůst zatím stále vyskytují jen na zlomku lokalit, je tento výsledek velmi cenný a umožňuje nasměrovat maximum ochranářských aktivit právě do těchto území. Naším cílem je udržení a postupné rozšiřování jejich populace,“ uvedl ornitolog Libor Opluštil z ČSOP. „Na dvou lokalitách ptáci vyvedli úspěšně celkem čtyři mláďata a dvě hnízdění byla neúspěšná z důvodu úhynu samice. Tyto údaje z terénu ukazují, že sýčkům je potřeba nadále pomáhat,“ doplnil Opluštil.

    Sýčkové na území ČR obývají oblasti navázané na zemědělské objekty kvůli lepší dostupnosti potravy a nabídky úkrytů. „Je to poměrně neintuitivní druh a často se stává, že se stanou obětí některé z technických nástrah, které se nacházejí v okolí. Mohou to být například fukary ze zemědělských stavení nebo nekryté nádrže s vodou, které mají kolmé stěny,“ uvedl kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov.

    ČSOP Břeclav z tohoto důvodu v terénu vyhledává a zajišťuje tyto technické pasti a připravuje ptákům bezpečné hnízdní příležitosti. Ve vybraných lokalitách věší budky, o které se pak stará. Větší část budek je umístěna v areálech zemědělských podniků, část je na stromech v ovocných sadech, parcích či alejích. Někde pracovníci sekají porosty, aby malým sovám, které loví na zemi hmyz, žížaly a myši, zajistili lepší přístup k potravě.

    Sýček obecný je kvůli velkému poklesu početnosti v Červeném seznamu ptáků České republiky a je zařazen mezi silně ohrožené druhy. V roce 2020 byl na národní úrovni schválen záchranný program, jehož cílem je postupná obnova populace. Na sledovaném území Jihomoravského kraje se sýčci ještě před 15 lety vyskytovali ve 13 až 15 lokalitách, pak ale přišel razantní propad. V celé ČR zůstává podle posledních informací už jen přibližně 85 oblastí s potvrzeným výskytem sýčka obecného a existence každého kompletního hnízdního páru je pro zachování jejich populace důležitá.

    Sýček obecný je druh sovy z čeledi puštíkovitých vyskytující se v severní Africe a na rozsáhlém území Evropy a Asie. Jako nepůvodní druh byl zavlečen také do Velké Británie a na Nový Zéland. Jde o malou sovu s charakteristickým přísným výrazem, kterou v místě výskytu často prozradí pronikavé noční volání z vrcholů střech, plotů a jiných vyvýšených míst.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte