Situaci v Mariánských Horách a Hulvákách řeší policie, místostarosta skončil v zadržovací cele

17.5.2022
Roman Kořinek

Napjatá politická situace v jednom z ostravských obvodů dostala nový rozměr. Policie začala stíhat oba místostarosty Mariánských Hor a Hulváků. Vladimír Řezáč (Ostravak) dokonce skočil v zadržovací cele, když ho přímo z úřadu odvedlo osm policistů. Místostarostka Sandra Sophie Murtinová (nezařazená) čelí obžalobě z vydírání zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku.

Podle svědků zabavili policisté Vladimíru Řezáčovi telefon i počítač a na služebně musel přenocovat. Poté následoval výslech. Důvody zadržení zatím nejsou jasné. „V současné době probíhají procesní úkony. K dané věci, se nyní nebudeme vyjadřovat,“ sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Názory na zadržení místostarosty se různí. Někteří se domnívají, že jde o veřejné zakázky na opravy domů, jiní si myslí, že souvisí a trestním oznámením místostarostky Murtinové, která byla před nedávnem obžalovaná a může skončit až na tři roky ve vězení.

Trestní oznámení na Murtinovou (zvolena za ANO) podal její stranický kolega a bývalý starosta Jiří Vávra (ANO). Ten těžce nesl, že právě Murtinová opustila hnutí i vládnoucí koalici a umožnila tak sestavit novou radu. Poměry koalice a opozice jsou totiž v tomto volebním obvodě velmi vyrovnané a proto došlo k tomu, že Vávru ve funkci starosty vystřídal Patrik Hujdus (Nezávislí).

„Situace je velmi nepříjemná, ale úřad funguje bez omezení. Věřím, že se vše vysvětlí a případná podezření se nepotvrdí,“ uvedl Patrik Hujdus.

Vedení hnutí Ostravak vyzvalo vyšetřovaného místostarostu, aby rezignoval na svoji funkci s tím, že se nemá schovávat za takzvanou presumpci neviny. Rezignovat rozhodně nehodlá Sandra Sophie Murtinová. „Cítím se nevinná a myslím si, že se jedná o předvolební boj,“ sdělila obžalovaná místostarostka, která se domnívá, že zadržení Vladimíra Řezáče nesouvisí s její kauzou a jedná se o něco jiného.

Podle vyjádření mluvčí Okresního státního zastupitelství Jiřiny Navrátilové, byly obviněny dvě osoby ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zneužití pravomoci úřední osoby.

„Mám informace od policie, že se kauza netýká mojí osoby. Musíme počkat na další vývoj a informace,“ dodal Patrik Hujdus.

Zdroj: vzNepřehlédněte