• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sjezdovky ve Špindlerově Mlýně zaplavily stovky lyžařů, nejen v Krkonoších začíná lyžařská sezóna

  2.12.2023
  Doris Drienová

  Největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn v sobotu zahájilo lyžařskou sezonu. Díky ochlazení a sněžení v posledních dnech se tak stalo o týden dříve, než skiareál plánoval. Sezonu zahájil i krkonošský skiareál Malá Úpa a v Orlických horách se začalo lyžovat v Říčkách.

  Od sobotního rána na špindlerovské sjezdovky vyrazily stovky lyžařů, řekla Vendula Kalenská ze Skiareálu Špindlerův Mlýn.

  Sezonu v sobotu v Královéhradeckém kraji také zahájil krkonošský skiareál Malá Úpa a v Orlických horách se začalo lyžovat v Říčkách v Orlických horách. Sjezdovku s vlekem otevřelo rovněž podkrkonošské středisko Máchovka v Nové Pace na Jičínsku. Od pátku se lyžuje na krkonošské Černé hoře a v Šerlišském Mýně v Orlických horách.

  Ve špindlerovském skiareálu jsou v provozu čtyřsedačkové lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a z Horních Míseček na Medvědín. Lyžaři mají k dispozici čtyři kilometry sjezdových tratí, na kterých leží až 50 centimetrů sněhu. Otevřené jsou červená medvědínská sjezdovka a sjezdovka Machytka na Mísečkách.

  „Do rána napadlo dalších několik centimetrů sněhu. Lyžování je komfortní bez front u lanovek,“ řekla Kalenská. Oficiální otevření lyžařské sezony se zábavním programem, tradiční Špindl SkiOpening, bude ve špindlerovském areálu Svatý Petr v sobotu 9. prosince.

  V Malé Úpě na hřebeni Krkonoš v sobotu otevřeli sjezdovku Pomezky v celé délce jednoho kilometru. „Je to start zimy, který nepamatujeme,“ uvedli maloúpští vlekaři. Na víkend také otevřeli dětský park se zastřešeným kobercovým pásem. Sjezdovka Pomezky by již měla být v provozu denně.

  Na Černé hoře u Janských Lázní otevřeli 4,7 kilometru sjezdovek s dojezdem k dolní stanici kabinkové lanovky. V provozu jsou kromě kabinkové lanovky ještě vleky Anděl a Sport 1. „Na vršku Černé hory je upraveno asi deset kilometrů běžeckých tratí,“ uvedl SkiResort Černá hora – Pec.

  Sezonu zahájilo středisko Říčky v Orlických horách. V provozu je lanovka a červená sjezdovka s 60 až 80 centimetry sněhu. „Mimo sjezdovky leží 30 centimetrů přírodního sněhu, z toho do rána ho připadlo pět centimetrů. K dispozici je ski servis, půjčovna s úschovnou a občerstvení,“ uvedli vlekaři z Říček. V sobotu také hodlají upravit běžecké stopy od Homole po Panské pole. Od pátku se v Orlických horách lyžuje v menším areálu Šerlišský Mlýn.

  Na hřebenech Krkonoš leží 50 až 70 centimetrů sněhu. Od 26. listopadu v Krkonoších platí nejnižší, první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Na hřebeni Orlických hor leží asi 27 centimetrů sněhu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte