Sklenářův dolík aneb Když se méně žvaní a víc dělá

8.6.2022
Vítězslav Hospes

Sklenářův dolík najdete v Kutné Hoře v městské části Žižkov. Jedná se o lesopark, který se díky kutnohorským neziskovým organizacím proměnil v příjemné místo k aktivnímu i pasivnímu odpočinku pro veřejnost. Byly zde vybudovány cesty s prašným povrchem, vznikla naučná stezka a několik „zastávek“ se stoly a lavičkami.

V těchto místech býval kdysi lom Na Ptáku (kámen z něj byl použit například na stavbu sedleckého kláštera či chrámu sv. Barbory). Název Sklenářův dolík dostal po jednom z pozdějších majitelů, Václavu Svobodovi, který byl sklenářem.

Pamětníků času, kdy zde byl sad, už není moc, vystřídala ho nevábná lokalita, zarostlá křovím a protkaná černými skládkami. Úpravy si vyžádaly dvouleté období, v němž došlo k zásadní proměně. S plánem původně přišli kutnohorští skauti, brigád se však zúčastnila i spousta „neorganizovaných“ lidí.

Lesopark byl slavnostně otevřen 1. října 2016 a každoročně se proměňuje k lepšímu, dochází k větším či menším zásahům.

V neděli 6. června 2022 se ve Sklenářově dolíku konal již čtvrtý ročník akce, nazvané Sklenářův den (bylo by jich samozřejmě víc, ale ten koronavirus…). O jeho bohatou a přitažlivou náplň se postaraly – jak jinak – neziskovky, které stály u samých počátků (Sokol, Skaut, Kaňkovské sedlo, KHnet.info, Denemark a Oblastní charita).

V krásném, slunném počasí panovala pohoda, kterou si vychutnalo téměř 600 lidí. Na nudu nebyl čas, vždyť na příchozí bylo připraveno množství lákadel: Školka s míčem, rébusy, chůdy, petanque, střelba z luku či vzduchovky, budování staveb z papírových krabic, provázkové bludiště, překážková dráha, soutěže, poznávací kvízy (například určit z kterého stromu je dřevo či list), mezi občerstvením byly i pravé domácí buchty, atd., atp. Celkem 18 stanovišť, na nichž soutěžilo spolu s rodinami a přáteli 190 dětí! Po získání razítek do Sklenářova pasu si děti mohly vyzvednout odměny v informačním stánku. Dárky pro ně věnovaly VZP ČR a Toyota Motor Manufacturing Czech.

Zábava i užitečné informace – takový je Sklenářův den

Krásný den, říkali si lidé, když se po 18. hodině rozcházeli a v duchu děkovali všem, kdo se o něj zasloužili. Dobrý pocit jim může ještě vylepšit vědomí, že pátý ročník už se připravuje…


Témata:

Nepřehlédněte