Skleník Fata Morgana v Troji je opět plný motýlů

12.5.2022
Renata Říhová

Botanická zahrada Praha opět připravila oblíbenou výstavu tropických motýlů, tentokrát s názvem Motýli, zaostřeno na detail. Během letošní výstavy ve skleníku Fata Morgana mohou návštěvníci obdivovat jako každý rok krásu motýlích křídel, půvabný let i tajuplnou přeměnu kukly v dospělého motýla.

Výstava poodhaluje tajemství stavby motýlích křídel, ukazuje, jak vypadají například oči, nohy nebo tykadla u housenek i dospělých jedinců. „Výstava motýlů patří každoročně mezi nejúspěšnější akce a láká dospělé, ale zejména děti. Letošní 19. ročník se zaměřuje na detaily motýlího těla, návštěvníci se tak mohou dozvědět spoustu zajímavostí. Ve skleníku Fata Morgana bude k vidění nádherná přehlídka barev a velikostí. Na akci každoročně přijde několik desítek tisíc návštěvníků, nejvytíženější jsou tradičně víkendy. Zájemci tak musí počítat s čekáním před skleníkem Fata Morgana, proto doporučujeme, pokud je to možné, plánovat návštěvu na všední den odpoledne. Velmi si vážíme toho, že patronaci nad naší výjimečnou výstavou přijaly čtyři výjimečné dámy – Klára Melíšková, Aneta Langerová, Eva Samková a Pavlína Němcová,“ zve na výstavu ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý.

K vidění je například jeden z největších motýlů na světě – martináč Attacus atlas. Návštěvníci si mohou prohlédnout i unikátní anatomický model tohoto nočního motýla v nadživotní velikosti.

V rámci edukačních panelů se zájemci dozvědí mnoho zajímavého o stavbě motýlího těla. Zjistí, čím je dána barevnost motýlích křídel a že jsou křídla opatřena speciálními váčky s feromony, kterými lákají opačné pohlaví. Výstava také prozradí, jak vypadají složené motýlí oči, k čemu jsou dobrá tykadla a že chuťové buňky mají motýli na chodidlech. Kromě dospělých jedinců je pozornost věnována i housenkám a vývoji motýla.

Výstava Motýli, zaostřeno na detail je k vidění ve skleníku Fata Morgana do 22. května.

Zdroj: TZ Botanická zahrada Praha


Témata:

Nepřehlédněte