Školáci v Postřekově se můžou těšit na novou školu. Ta stará se přestavuje za provozu

13.1.2022
Andrea Jančová

Postřekov na Domažlicku kompletně přestavuje základní školu za 81 milionů korun. Experimentální dřevostavba ze 70. let byla ve velmi špatném stavu, napadla ji dřevomorka. První etapa má být hotová letos o prázdninách a druhá do srpna příštího roku.  Pracuje se za provozu stávající školy.

Se stavbou se začalo loni o prázdninách, už je hrubá stavba, panely a ještě se vyzdívají atiky, když to počasí dovolí, řekl starosta obce s 1130 obyvateli Petr Anderle (BEZPP za ČSSD).

„O rekonstrukci se diskutuje od roku 2013,“ uvedl. Jde o úplnou rekonstrukci, zůstávají jen některé štítové zdi, obvodové zdivo z cihlových bloků bude zateplené polystyrénem. Nová přízemní budova si zachová kapacitu 110 dětí, teď jich tam chodí 74 a dalších 55 do školky. Jejich počty se pomalu zvyšují. Nová škola i větší kvalita výuky by mohla přilákat další děti z okolních obcí, třeba z Dílů a Pařezova.

Ze Státního fondu životního prostředí dostala obec 13 milionů, hlavně na zateplení, vzduchotechniku a rekuperaci, u ministerstva pro místní rozvoj neuspěla. „Už jsme schválili investiční úvěr. Využijeme ho, až nám dojdou vlastní peníze,“ řekl starosta. Letos půjde do školy 42 milionů korun.

„Výrazně vyšší ceny prací a materiálů stavbu nezdražily. Vysoutěžili jsme to ještě předtím, než letěly nahoru, a zatím se to daří s dodavatelem držet,“ uvedl Anderle. Objekt je rozdělený na dvě části. „Děti se učí v té druhé, a jakmile se dokončí první etapa, tak se do ní přesune část dětí a část na obecní úřad a pak se začne realizovat druhá,“ řekl. První etapa zahrnuje jídelnu, kuchyni a družinu a druhá učebny a sborovnu.

Zdroj :ČTK


Témata:

Nepřehlédněte