Skupinka mladistvých pobodala na Silvestra muže. Záminkou byly drogy

12.1.2022
Redakce

Pražští policisté obvinili v souvislosti s pobodáním muže ve Vysočanech čtyři mladistvé z loupeže a výtržnictví, jednoho navíc i z vydírání. Incident se stal o silvestrovské noci, napadený muž skončil v nemocnici. V tiskové zprávě o tom dnes informoval policejní mluvčí Jan Daněk.

„Podle zatím zjištěných informací se incident odehrál v Mlékárenské ulici ve Vysočanech, kde se poškozený setkal na předem domluvené schůzce s podezřelými, jejímž důvodem bylo předání drog,“ popsal Daněk. “ K tomu však nedošlo a vše vyvrcholilo napadením poškozeného skupinou útočníků a již zmiňovanými bodnými zraněními,“ doplnil mluvčí. Na místě podle něj byli i známí napadeného muže, na které skupina zaútočila také.

Dospělému pachateli by hrozilo až desetileté vězení, u mladistvých se sazby stanovené v trestním zákoníku snižují na polovinu. Jednoho z útočníků vzal soud do vazby, ostatní jsou stíháni na svobodě.

Podle Daňka nejde o ojedinělý případ. „V poslední době registrujeme nárůst tohoto typu kriminality, kdy skupinky mladistvých pod záminkou koupě drog přepadají své vrstevníky,“ upozornil mluvčí. Útočníci si prodejce podle něj někdy natáčejí a následně je vydírají. Předpokládají totiž, že když oběti prodávaly drogy, nebudou chtít věc oznámit policii. „Všechny tyto případy je potřeba oznámit na policii, aby se začaly řešit,“ dodal Daněk.

Trestný čin spáchaný mladistvým se nazývá provinění. Mladistvému, který se proviní, lze uložit tzv. výchovné, ochranné nebo trestní opatření. Z trestních opatření připadají v úvahu například obecně prospěšné práce, peněžité opatření a v nejzávažnějších případech i trest vězení, který lze podmíněně odložit.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte