• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Slivenec dostane od Prahy půjčku na dostavbu domu s byty pro mladé a sociálně slabé

  29.11.2023
  Renata Říhová

  Pražský magistrát půjčí městské části Slivenec na dostavbu domu s dvaceti byty v ulici Ke Smíchovu. Byty budou určeny především pro mladé nebo sociálně slabé skupiny a stavba by měla být dokončena na jaře příštího roku.

  Pražští radní odsouhlasili začátkem listopadu poskytnutí návratné finanční výpomoci Slivenci na dokončení projektu bytového domu Ke Smíchovu. Půjčku by následně městská část splácela hlavnímu městu každoročně po dobu patnácti let. Návrh musí ještě schválit zastupitelé hlavního města.

  Poskytnutím půjčky 35 milionů korun by umožnilo hlavní město Slivenci dofinancovat akci Výstavba bytového domu Ke Smíchovu. „Poskytnutím návratné finanční pomoci umožníme městské části Praha-Slivenec rozšířit kapacitu bytového fondu. V současné době je v Praze-Slivenci pouze šest nájemních bytů, přičemž počet obyvatel v městské části činí 3 800. Jsem rád, že jsme se dohodli na této formě pomoci, která bude městu splácena po dobu 15 let v pravidelných ročních splátkách. Výstavba bytového domu v ulici Ke Smíchovu tak vhodně doplní místní rozvojovou oblast městské části,“ řekl pražský radní pro oblast rozpočtu Zdeněk Kovářík (ODS).

  Projekt se začal připravovat v roce 2017, stavební povolení má od roku 2021. Po finalizaci projektu bude mít městská část k dispozici nových dvacet bytů pro své občany, čímž zásadně rozšíří svůj bytový fond. Kvůli zvýšeným cenám stavebních prací a materiálu však v současnosti nemá městská část finance na jeho dokončení. „Někomu by se mohlo zdát, že dvacet bytů není mnoho, ale pro městskou část, která má přibližně tři a půl tisíce obyvatel, je to opravdu zásadní číslo. Tady se skutečně každý byt pro potřebné počítá. Podpořit tuto aktivitu má opravdový smysl,“ popsala náměstkyně primátora pro oblast bydlení Alexandra Udženija (ODS). Výstavba je plánována jako akce dostupného bydlení v městské části, byty jsou tak určeny především pro mladé, sociálně slabé a znevýhodněné skupiny.

  Pražský magistrát dal Slivenci v roce 2021 z fondu rozvoje dostupného bydlení na výstavbu dotaci 65 milionů korun, ceny stavebních prací se od té doby ale zvýšily a městská část nemá na dofinancování stavby. Původní plán počítal s bytovým domem a multifunkčním sálem s knihovnou a celá stavba měla v roce 2018 stát 70 milionů korun. V roce 2022 byly ale náklady na výstavbu samotného bytového domu vyčísleny na zhruba 89 milionů korun bez DPH a nyní se cena vlivem dalšího zdražování vyšplhala ke zhruba 111 milionům. Půjčené peníze chce městská část splácet po dobu 15 let v pravidelných ročních splátkách od roku 2025. Větší část splátek bude přitom hradit z výnosů z nájemného, což městskou část nadměrně nezatíží. Návrh musí ještě schválit pražští zastupitelé.

  Zdroj: TZ MHMP, ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte