Indická média informovala o kruté smrti osmašedesátileté ženy z indického státu Uríša, kterou udupal slon. Obří zvíře jí nedalo pokoj ani na pohřbu a navíc poničilo její obydlí.
Maya Murmu z vesnice Raipal se jednoho dne jako obvykle vydala pro vodu. Tentokrát jí však bylo v patách stádo slonů z nedaleké rezervace Dalma Wildlife Sanctuary. Jeden z nich ženu napadl a udupal. Po převozu do nemocnice Murmu rozsáhlým zraněním podlehla. To ale nebylo její poslední setkání se zvířetem.
Rozzuřený slon vběhl do vesnice také v momentě, kdy se chystala pohřební hranice. Tělo nebohé ženy povalil z hranice, znovu ho několikrát podupal a nakonec odhodil. Poté, co zhruba hodinu postával u mrtvoly, přivolal svým řevem další slony a společně zaútočili na ženin dům. Teprve po tomto otřesném druhém dějství se chobotnatci vrátili zpátky do divočiny a příbuzní mohli Murmu pohřbít.
Ačkoliv celá příhoda může znít skoro vymyšleně, podle Joyce Poole, ředitelky výzkumného projektu Amboseli Elephant Research Project v Keni, jsou sloni skutečně schopni pomsty. „Jsou na to dostatečně inteligentní a mají dobrou paměť. Správci rezervací mohou mít pocit, že je snadnější takzvané ‚problémové‘ slony střílet než čelit hněvu lidí. Často tak ale zabijí slona, aniž by si uvědomovali možné následky mezi zbývajícími členy jeho rodiny a velmi reálnou možnost násilné reakce,“ říká. Zda se žena v minulosti se slony už setkala, a mohla se tak stát terčem jejich msty, není jasné.
V celé Indii je slony každoročně zabito okolo 100 lidí, i když skutečné počty mohou dosahovat až 300. Stát Uríša je v tomto směru nejnebezpečnější lokalitou, v letech 2014 až 2021 zde sloni zabili skoro 600 lidí.
Zdroj: LADbible