Smetanovo a část Masarykova nábřeží prochází velkou proměnou

5.5.2022
Renata Říhová

Na nových tramvajových zastávkách, vzniku nové široké pěší promenády a výsadbě nového stromořadí na Smetanově nábřeží v úseku od Karlových lázní po Národní divadlo začala pracovat Technická správa komunikací hlavního města Prahy. Práce jsou rozdělené na tři samostatné, zároveň ale navazující a koordinované akce, které všechny skončí do 30. června.

Technická správa komunikací začala se stavbami podle schválené koncepční studie Křižovnická – Smetanovo nábřeží – Masarykovo nábřeží, kterou připravil Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Promění se veřejný prostor celého území od Klementina přes Křižovnické náměstí po Národní divadlo. Studie klade důraz na vznik nových míst pro trávení volného času v centru Prahy, podporuje tramvajovou dopravu a stejně tak nabízí lepší podmínky chodcům i cyklistům. „Centrum Prahy čeká největší změna za posledních několik desítek let. Úplně se promění oblast od Klementina přes Křižovnické náměstí po Národní divadlo. Pražané se mohou těšit na nové zastávky, stromořadí na Smetanově nábřeží, širokou pěší promenádu lemovanou stromořadím díky rozšířeným chodníkům, lavičky nebo samostatnou cyklostezku skrz úsek, kde dnes chybí. Smetanovo nábřeží i Malá Strana patří mezi nejkrásnější a nejcennější místa na světě. Musíme k nim tak přistupovat,“ uvedl náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Na Křižovnickém náměstí se doprava kříží s Královskou cestou, po které v letních měsících proudí až sto tisíc chodců denně. Podmínky pro ně zlepší právě široká pěší promenáda od Karlova mostu přes Smetanovo nábřeží až po Národní divadlo s ikonickým výhledem na Hradčany. Na Smetanově nábřeží vznikne nové stromořadí o 17 stromech, město doplní lavičky a také cyklostezku, která v tomto úseku chybí. Další stavební úpravy zlepší podmínky pro městskou hromadnou dopravu a cestující. Vznikne nová tramvajová zastávka Karlovy lázně ve směru z centra. Z části komunikace třicet metrů od zastávky směrem ke Staroměstské ulici se stane chodník s prostorným nárožím. Současná zastávka Karlovy lázně se také dočká opravy. Bude doplněna nástupním mysem, který vyplní místo mezi tramvají a obrubníkem a umožní bezbariérový nástup do dopravního prostředku.

Změna se bude také týkat současného uspořádání zastávek Národní divadlo, kvůli kterým musí tramvajové linky 2 a 18 stavět dvakrát v jedné zastávce. Ta na Smetanově nábřeží se zruší a uvolní místo chodcům a stromům. Linka 17 bude nově stavět v plánované stejnojmenné zastávce na Masarykově nábřeží. Zcela nová tramvajová zastávka vznikne ve směru do centra před budovou Národního divadla u Žofína. Součástí je i rekonstrukce nástupiště již existující zastávky v opačném směru, a to včetně navazujících chodníků. Stavební práce budou doprovázet dopravní opatření, zejména v době úprav prostoru tramvajové zastávky Karlovy lázně.

Zdroj: TZ MHMP


Témata:

Nepřehlédněte