• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Smogová situace byla vyhlášena pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko

  7.12.2023
  Doris Drienová

  Meteorologové vyhlásili až do odvolání pro aglomeraci Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka smogovou situaci. Důvodem jsou vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší.

  Novinářům to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Upozornil, že v blízké době hrozí i možnost vyhlášení regulace, při níž některé průmyslové podniky musí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.

  „Alespoň na polovině stanic reprezentativních pro toto území překročil dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 informativní prahovou hodnotu (IPH) 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu 24 hodin není předpokládán jeho pokles pod IPH,“ uvedl dnes ČHMÚ.

  V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Smog trápí kraj hlavně na podzim a v zimě. Ke znečištěnému ovzduší přispívá průmysl, doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska.

  Meteorologové doporučují lidem, aby se během smogové situace zdrželi při pobytu venku zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. „Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti,“ uvedl ČHMÚ.

  Doporučuje lidem, aby maximálně využívali hromadnou dopravu namísto osobní automobilové. „Majitele kotlů na pevná paliva žádáme, aby zvýšeně dbali na jejich správný provoz a spalovali v nich pouze palivo pro ně určené,“ uvedl ČHMÚ.

   

  Průměrná 24hodinová koncentrace polétavého prachu PM10 (v mikrogramech na metr krychlový, zdroj: ČHMÚ):

  Měřicí stanice Čtvrtek 7. prosince 08:35
  Český Těšín 117,9
  Frýdek-Místek 95,2
  Havířov 98,1
  Karviná 91,4
  Ostrava-Fifejdy 83,5
  Ostrava-Mariánské Hory 58,0
  Ostrava-Přívoz 81,9
  Ostrava-Radvanice 100,0
  Ostrava-Zábřeh 79,4
  Opava 64,4
  Rychvald 83,3
  Studénka 56,0
  Třinec-Kanada 108,4
  Třinec-Kosmos 112,9
  Dolní Lutyně-Věřňovice 84,6

   

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte