• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Smutek bývalých zaměstnanců Tesly. Celá budova půjde k zemi

  14.4.2024
  Simona Knotková

  Poslední část bývalé továrny Telegrafia v Pardubicích nebude možné zachránit.

  Univerzita Pardubice ji chtěla přestavět pro zdravotnické obory, ale budova z první poloviny minulého století je ve špatném stavu, a tak půjde celá k zemi. Demolice se uskuteční nejspíš letos. Škola ale plánuje postavit dílčí prvky, které budou historii připomínat, řekla mluvčí univerzity Martina Macková.

  Budovu škola vlastní od prosince 2021. Koupila ji od developera, který areál bývalé Telegrafie a později Tesly přestavěl na menší bytovou čtvrť. Zbyla jen jediná stavba, která lemuje železniční trati. Dva roky trval stavebně-technický průzkum budovy, který prováděl Kloknerův ústav při ČVUT. Experti postupně provedli sondy a statické posouzení celé Telegrafie.

  Odborníci nakonec uvedli, že skelet budovy nelze použít pro rekonstrukci, jak univerzita od začátku plánovala. Po zbourání přilehlých objektů se Telegrafie začala propadat a průhyby skeletu naklánět. Také se po odkrytí základů zjistilo, že jsou dlouhodobě podmáčené a nemají dostatečnou nosnost.

  Univerzita chce zachovat v novostavbě historickou podobu budovy Telegrafie. „S architekty diskutujeme o zachování některých prvků jako odkazu na původní Telegrafii. Aktuálně uvažujeme o viditelném štítu budovy směrem k nadjezdu nebo také o umělecké replice komína a dalších prvcích. Vše se ale odvíjí od našich finančních možností. Veřejná vysoká škola musí finance vynakládat účelně, hospodárně a efektivně,“ řekl kvestor Petr Gabriel.

  Podle rozhodnutí expertů se bude Telegrafie bourat letos a univerzita vypíše tendr na stavební firmu. Stavební práce skončí patrně v roce 2026. Nastěhuje se tam Fakulta zdravotnických studií, kde mladí lidé studují obory všeobecná sestra, zdravotnický záchranář, porodní asistentka nebo radiologický asistent. Zázemí tam najde více než 1200 studentů a zaměstnanců.

  O demolici bude škola mluvit na veřejném jednání v pondělí v městském obvodu IV. Pro obyvatele z okolní zástavby budou bourací práce nepříjemné, řekl starosta Jan Procházka (ANO). „Ať to lidé slyší z první ruky. My jako obvod budeme účastníci řízení, budeme si hlídat, kudy nám budou jezdit náklaďáky ze sutí z demolice, aby nám nejezdily přes obytnou část obvodu,“ řekl Procházka.

  Až tam všechny stavební práce skončí, obvod opraví Východní ulici, která je rozbitá. Lidé podle Procházky občas pociťují nostalgii, že Telegrafia tam nebude. „Lidé, kteří pracovali v Tesle, říkají, tudy jsme chodili do práce, aspoň čelo té budovy by tam mělo zůstat jako vzpomínka. A nezůstane,“ dodal Procházka.

  Akciová společnost Telegrafia vznikla v roce 1919 v Praze, 60 procent akcií držel stát. Vyráběla telefony a telegrafy a od 1921 se přestěhovala do Pardubic. Ve výrobním programu měla také elektronky pro radary nebo rozhlasové přístroje. V roce 1945 byla firma začleněna do národního podniku Tesla. V 50. letech se zaměřila na radary. Po privatizaci v 1993 do pěti let podnik zkrachoval. Pak dekády areál chátral.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte