• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sněhová kalamita v jižních Čechách, přes noc napadlo až 75 centimetrů sněhu

  2.12.2023
  Doris Drienová

  V jižních Čechách napadlo v noci místy až tři čtvrtě metru sněhu. Situace se blíží kalamitnímu stavu, řekla ředitelka Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje Andrea Jankovcová. Na silnici II/163 u Dolního Dvořiště naboural kamion do sypače, který jel před ním, silnice je zavřená.

  Hlavní tahy jsou sjízdné, silničáři mají v terénu všech 200 sypačů.  Kvůli těžkému a mokrému sněhu se začínají objevovat polomy. Lidé by měli zvážit, zda v sobotu jezdit autem, řekla Jankovcová.

  Podle meteorologů se budou ve východní polovině kraje místy tvořit sněhové jazyky, nejvyšší denní teploty budou od minus tří k nule stupňům Celsia. Jihočeští hasiči měli v noci 71 výjezdů, většinou kvůli popadaným stromům a větvím na silnicích. Sedmkrát zasahovali u nehod nebo kvůli tomu, že někdo uvízl v závěji, uvedli na síti X. Od pátečních 16:00 do sobotního rána měli 120 zásahů.

   

  „Venku máme nepřetržitě všechnu techniku a lidi. Je to po celém kraji, největší problémy jsou na Prachaticku, Českokrumlovsku, Českobudějovicku a Jindřichohradecku. V Prachaticích je i tři čtvrtě metru sněhu, jak je sníh je těžký a mokrý, začínají se objevovat i polomy. Sníh neustále dál padá. Je to opravdu kalamitní stav,“ řekla ředitelka. Mrzne a na rozdíl od pátku sníh netaje. Všechny hlavní tahy v kraji jsou sjízdné. Zavřená je silnice II/163, kde jel za sypačem kamion a narazil do něj.

  Česko čeká mrazivý víkend plný sněhu, uvedl v pátek Český hydrometeorologický ústav. Na většině území může napadnout až 25 centimetrů sněhu, ojediněle až 35 centimetrů. Na mnoha místech se budou podle předpovědi tvořit sněhové jazyky, místy i závěje. V kraji bude v sobotu zataženo se sněžením, přes den i vydatným, které bude k večeru zvolna slábnout. Nejvyšší denní teploty od minus tří k nule, na horách minus pět až minus dva budou již dopoledne, odpoledne se bude ochlazovat.

  Dopravu na jihu Čech komplikovalo sněžení i celý pátek. Neprůjezdný byl večer téměř tři hodiny hlavní tah na Rakousko I/3 ve směru z Velešína na Dolní Dvořiště. Silnici blokovaly kamiony. Policie evidovala v kraji přes 83 nehod.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte