Bronzovou sochu na žulovém podstavci v Klatovech odhalili 15. dubna 1934, jen čtyři měsíce po Švehlově úmrtí, a byla tak jeho první posmrtnou sochou v Československu. Od pondělí ji na malém prostranství doplňuje vzpomínková lavička válečných veteránů, řekl předseda Společnosti pro moderní dějiny Klatovska Lukáš Kopecký, který připomínku výročí sochy i umístění lavičky inicioval.
Švehla neměl ke Klatovům žádný osobní vztah, jako dlouholetý předseda agrární strany, první československý ministr vnitra a premiér tří vlád byl ale v zemědělské oblasti uznávanou osobností. „Pro spoustu lidí, sedláků na venkově i agrárníků byl Švehla ikona, agrární strana neměla ještě dva roky po jeho smrti zvoleného jiného předsedu,“ řekl Kopecký.
Vznik sochy v Klatovech inicioval místní dragounský pluk, který nesl Švehlovo jméno už krátce po jeho úmrtí v prosinci 1933. Záhy po politikově úmrtí dostala v Klatovech jeho jméno i ulice. „Byla tady tehdy i velká symbióza dragounů a agrárníků, zejména díky tehdejšímu řediteli hospodářské zemědělské školy a pozdějšímu ministru národní obrany Františku Machníkovi. Podařilo se téměř nevídané – do tří měsíců od Švehlova úmrtí nechat zhotovit sochu a odhalit ji v den Švehlových nedožitých 61. narozenin,“ řekl Kopecký.
Autor sochy Jakub Obrovský zvolil netradiční podobu – nezobrazil celou postavu ani bustu, ale podle oficiální Švehlovy fotografie vymodeloval postavu jen po kolena. Podle Kopeckého není jasné, co k tomu autora vedlo, možná to byl výsledek spěchu na dokončení díla. Socha měla štěstí, že v dalších desetiletích přežila nacistický i komunistický režim. Odstraněna byla až v roce 1940, o tři roky později měla být roztavena, tomu osudu ale unikla. „Není jasné, kde celou dobu byla. Neví se, kde přečkala válku a další roky. Víme jen, že určitě v 70. letech minulého století byla v klatovském muzeu,“ uvedl Kopecký. Na své původní místo s kasárnami po pravici a s výhledem na panorama města s Černou věží po levé straně se vrátila v květnu 1992.
Prostranství u sochy od pondělí doplňuje vzpomínková lavička válečných veteránů z projektu Muzea generála Sergěje Jana Ingra ve Vlkoši. „Naše lavička má pořadové číslo 117 a symbolizuje spojení s vojáky minulými i současnými, kteří v Klatovech stále sídlí,“ dodal Kopecký.
Zdroj: ČTK