Socha uprostřed louky na Příbramsku je veřejný Jukebox

25.10.2020
Jan Štoll

Na louce u lesa nedaleko středočeské vesnice Hrachov je socha umístěná na ocelovém podstavci. Překvapený výletník si z ní může pustit přes sto zvukových nahrávek, jedná se totiž o takzvaný Public Jukebox umělce Krištofa Kintera.

Poprvé jej Krištov Kinter představil veřejnosti v Bratislavě v roce 2013, od té doby cestovala od Belgie přes Švýcarsko, Nizozemí, Francii, Itálii až po Velkou Británii. Teď má sloužit jako prostředek k zastavení a meditaci na zelené turistické značce. V nabídce je kolem sta nejrůznějších skladeb, písní a zvukových koláží včetně mluveného slova.

Kintera původně uvažoval o tom, že by sochu Public Jukebox umístil na severu Islandu.

„Nadchla mě představa, že by lidé museli projít skrze neznačené cesty přes louky a bažiny, pod vysokými skálami a následně by si sedli na břeh ke studeným vodám Norského moře a pustili si například Space Oddity,“ říká Kintera.

Kamenný most v Dobříši byl prohlášen památkou

Z umístění skulptury na Islandu nakonec sešlo, své stálé místo tak našla na Příbramsku na louce u lesa v sedlčanské krajině nedaleko středočeské vesničky Hrachov.

„Najít pro Jukebox stálé místo v přírodě nám přišlo od počátku jeho vzniku jako nejlepší nápad. Public Jukebox už svojí podstatou jakéhosi koncentrátu kultury ostře kontrastuje s odlišnou povahou krajiny a přírody. Stoje na louce u lesa působí šaramantně nepatřičným dojmem. Umí být hlučný i naštvaný, stejně tak melancholický až mystický, dokáže přivolat déšť a bouřku,“ dodal Kintera.

Stačí si jen vybrat číslo jedné ze skladeb, zmáčknout tlačítko „play“ a poté se rozezní vybraná nahrávka. Playlist je opravdu bohatý. Vybírat lze od speed metalu přes spirituál, zpomalené evergreeny, poezii, pozpátku přehrávané skladby až po prosté ticho, které reprezentuje skladba 4:33 od Johna Cage.Nepřehlédněte