• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Sokolové málem zmokli jako kuřata: slet v Třebíči několikrát přerušil déšť

  25.5.2024
  Doris Drienová

  První krajský sokolský slet před celostátním sletem, který se uskuteční v Praze, v sobotu v Třebíči provázel déšť. Program, při kterém cvičilo na 900 sokolů ze sokolských žup plukovníka Švece a Havlíčkovy župy, byl opakovaně přerušený.

  Přesto zaplněná tribuna viděla všech devět připravených sletových skladeb. Pořadatelé odhadli, že sokoli z 20 jednot, které na Vysočině působí, přišlo povzbudit asi 1000 lidí.

  Slet začal okolo 14:00 slavnostním nástupem. Průvod vedla dvojice koní z Jezdeckého centra Nová Ves s jezdkyněmi v sokolském kroji. Po nich už na sokolský stadion, který stojí v Třebíči od roku 1932, nastupovali seřazení cvičenci.

  Mezi nimi i Marta Doležalová z třebíčské sokolské jednoty, která spolu s dalšími ženami cvičila skladbu Babí léto. Trénovat začaly už loni v říjnu. „Nejdřív je nervozita, strach, ale jak začne znít hudba, už si to člověk začne užívat,“ popsala své pocity před nástupem na stadionu Doležalová.

  V Třebíči se krajské slety konaly i v minulosti. Kdysi byla sídlem župy plukovníka Švece, která má nyní sídlo v Jihlavě a patří k největším sokolským župám v Česku, má asi 7400 členů, uvedl její starosta Jozef Šabľa. V jednotě v Třebíči, která letos kvůli sletu nechala opravit tribuny stadionu, je na 700 členů.

  Možnost všestranného pohybu bez důrazu na vrcholové výkony si na sokolech cení Martina Dědková Chromá. V sobotu z tribuny povzbuzovala svoji čtrnáctiletou dceru, která má po pěti letech v sokole poprvé možnost účastnit se sletu. „Žijeme tím celá rodina, už jsme si vyzkoušeli v Želetavě, jaké to je fandit. Atmosféra na sletech je opravdu úžasná, lidi jsou srdeční a moc podporují cvičence. Člověk se tam i v hledišti cítí fantasticky,“ řekla Dědková Chromá. V Želetavě na Třebíčsku se konal oblastní slet před dvěma týdny.

  Krajské slety budou pokračovat do poloviny června. Pro účastníky jsou generální zkouškou před finálním vystoupením na všesokolském sletu v Praze. Na fotbalovém stadionu v Edenu se ho zúčastní skoro 20.000 cvičenců z Česka i ze zahraničí. Na stejném místě byly také předchozí dva ročníky sportovní akce v roce 2012 a 2018. Všesokolský slet bude od 30. června do 5. července.

  Zdroj: ČTK



  Nepřehlédněte