• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sokolové v Královéhradeckém kraji znovu obnovili tradici sokolské sletové štafety

  24.9.2023
  Doris Drienová

  V Královéhradeckém kraji se o víkendu zúčastnily sokolské sletové štafety stovky kurýrů. Do celorepublikové akce se v kraji zapojili sokolové ze Župy Orlické a Podkrkonošské-Jiráskovy. Sokolská župa Jičínská plánuje štafetu na 28. září se zakončením u Valdštejnské lodžie v Jičíně.

  Novinářům to v neděli řekla starostka Župy Podkrkonošské-Jiráskovy Helena Rezková. Sokolové v ČR po šesti letech opět symbolicky zahájili takzvanou sletovou štafetou nácvik na XVII. všesokolský slet, který se uskuteční začátkem července 2024 v Praze.

  „Počasí nám přálo, účast byla velmi dobrá. Do sletové štafety se jen na území naší župy zapojilo 17 sokolských jednot ve směru od Úpice, Police nad Metují, Nového Hrádku, Dvora Králové nad Labem, Vlkova. Účast v kraji byla minimálně 500 členů Sokola. Akce se koná ve všech krajích České republiky,“ uvedla Rezková.

  V Královéhradeckém kraji si většina sokolských jednot zvolila tradiční formát, kdy kurýři jedou na kolech nebo běží. „Jednotlivé trasy se postupně propojovaly a sletová štafeta se sjela v sobotu ve 13:00 u městského divadla v Jaroměři, které bylo první sokolovnou zdejší jednoty od roku 1903. Pro účastníky štafety tady byla připravena prohlídka celé budovy,“ řekla Rezková.

  V župě Orlické se zapojilo do sletové štafety 34 sokolských jednot na čtyřech trasách. „Začali jsme již v pátek ve Sněžném v Orlických horách, druhá trasa vedla z Chlumce nad Cidlinou, třetí z Hněvčevse a na nejdelší trať z Lukavice u Rychnova nad Kněžnou, kde zavěsilo sletovou stuhu hned 14 jednot. Trasy se seběhly dnes (v neděli) v 10:00 před sokolovnou v Hradci Králové na Eliščině nábřeží, kam sokolové z nedalekých Předměřic nad Labem přivezli štafetový kolík dokonce lodí. Po slavnostním zahájení následoval na stadionu ještě štafetový běh dětí na patnáctkrát 100 metrů,“ uvedla starostka Orlické župy Marika Prockertová.

  Z Hradce Králové do Prahy poputuje štafeta v neděli 1. října, kdy ji krojovaní představitelé sokolských žup předají v Tyršově domě do rukou představitelů České obce sokolské.

  Sletová štafeta je letos poprvé součástí tradičního týdne akcí v sokolských jednotách #BeActive Sokol spolu v pohybu, které se uskutečňují v týdnu od 23. do 30. září 2023.

  Všesokolského sletu se v pražském Edenu na začátku července 2024 zúčastní skoro 20.000 cvičenců. Rozpočet akce je podle pořadatelů více než 150 milionů korun, na financování se má podílet mimo jiné Národní sportovní agentura (NSA). První všesokolský slet se konal 18. června 1882 na pražském Střeleckém ostrově. Organizace má dnes 160.000 členů rozptýlených po Česku ve více než 1000 tělocvičných jednot. Sokol existuje v 18 zemích.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte