• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sokolovna z roku 1930 v Lázních Bohdaneč dostane nové zateplení i solární elektrárnu

  17.2.2024
  Doris Drienová

  Město Lázně Bohdaneč na Pardubicku připravuje opravu sokolovny z roku 1930. Práce budou zahrnovat exteriéry, které sníží energetickou náročnost budovy.

  Sokolovna slouží sportovcům, ale plní také funkcí kulturního domu. Médiím to řekl starosta Josef Štěpanovský (ODS).

  „Připravujeme projekt a požádali jsme o dotaci, která by měla být 50 procent. Je na energetické úspory. Budeme dělat zvenku kompletně všechno,“ řekl Štěpanovský.

  Sokolovna v Bohdanči vznikala v letech 1929 až 1930. Její podobu navrhl brněnský architekt Oldřich Šmída. Byl žákem Josefa Gočára, který je autorem některých lázeňských budov ve městě.

  Patrová budova má obdélníkový půdorys a v průčelí je vstup. Na východní straně byla terasa s dvěma sloupy, která byla po přestavbě v roce 1974 zbourána. Místo je ní je přístavba. Stavba má železobetonovou střechu.

  Sokolovna disponovala od svého vzniku v přízemí hlavním vchodem, bytem správce, dále tam byly šatny, kuchyně, vestibul. Nacházel se tam sál, postranní galerie, jeviště, místo pro orchestr. V prvním patře byly klubové místnosti, další postranní galerie, balkon, biograf a další šatny.

  Budova patří městu. Sokolovnu převzalo za korunu od sokolské jednoty v roce 2010. Od té doby interiéry postupně opravuje. Radnice se proto zaměří na exteriéry. V plánu je výměna dveří, oken, nová fasáda a její zateplení. Na střeše bude fotovoltaická elektrárna.

  „Vzhled budovy by měl zůstat stejný. Pomůže nám to s úsporou energií. A po opravě bude vypadat jako sokolovna v lázeňském městě. Desítky let se na to nesáhlo. My sokolovnu nevyužíváme jen na cvičení, ale také na kulturní akce, jsou tam plesy, dělali jsme tam teď IQ festival. Sokolovna slouží i jako kulturní dům,“ řekl starosta.

  Věří, že město bude s žádostí o dotaci úspěšné a v příštím roce začnou stavební práce. Vyjdou na patrně na 18 milionů korun, dodal.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte