Soud kvůli pádu mostu ve Vilémově bude rozhodnut nejdříve na podzim

14.9.2021
Jan Veselý

„Předpokládám, že dnes stanovíme termíny dalších hlavních léčení a předpokládám, že v listopadu by měl být vyhlášen rozsudek,“ řekla Doubková.

Vypovídat by podle ní měli ještě lidé z Vilémova, kteří poskytli fotografie z místa neštěstí. V jednání je také možná videokonference, díky které by mohl vypovídat jeden ze slovenských dělníků zraněných při zřícení mostu. Osobně se dostavit nemůže, má amputovanou nohu, uvedla soudkyně. O videokonferenci soud požádal okresní soud ve slovenském Bardejově, zatím neodpověděl.

Kvůli smrti dělníků je obžalováno devět lidí včetně stavbyvedoucích a zástupců investora. Okresní soud už ve věci jednou rozhodl. Jeho verdikt z listopadu 2018 ale v srpnu 2019 zrušil odvolací soud.

Původně bylo před soudem kvůli obecnému ohrožení z nedbalosti deset lidí. Devět z nich v roce 2018 okresní soud zprostil obžaloby, čtyřletým vězením a zákazem činnosti potrestal jen stavbyvedoucího společnosti Bögl & Krýsl.

Nové projednání případu se týká devíti lidí, protože odvolací soud zastavil trestní stíhání koordinátorky bezpečnosti práce Marie Hubkové. Za stejnou věc už byla postižena ve správním řízení. Státní úřad inspekce práce (SÚIP) jí uložil pokutu 96.000 korun a 1000 korun jako náklady řízení.

Most byl rekonstruován při modernizaci silnice druhé třídy 345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Kraj Vysočina zakázku za více než 200 milionů korun zadal konsorciu stavebních firem M-Silnice a Strabag. Most ve Vilémově opravovala jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl. Nový most byl zprovozněn v roce 2015.

Zdroj: jv/ctkNepřehlédněte