Soud v Brně cizinci za přepadení kasina potvrdil pětileté vězení

26.1.2023
Doris Drienová

Krajský soud v Brně za loupežné přepadení kasina na Znojemsku potvrdil šestatřicetiletému cizinci pětileté vězení a pětiletý trest vyhoštění. Soud zamítl odvolání muže proti předchozímu rozsudku znojemského okresního soudu. Rozsudek je tak pravomocný. Muž vinu popřel. Soudy ve věci rozhodovaly opakovaně, předchozí rozhodnutí o shodném trestu zrušil Nejvyšší soud.

Šestatřicetiletý Rakušan Niko Josipovic podle obžaloby v brzkých ranních hodinách v březnu 2020 vyhrožoval v kukle a se střelnou zbraní pokladní v kasinu v Hevlíně, aby mu vydala hotovost. Žena muži vydala přes 7600 eur, tehdy v přepočtu necelých 200.000 korun. Muž se brání tím, že to nemohl udělat, protože v tu dobu spal u přítelkyně.

Okresní soud ve Znojmě muži uložil pětiletý trest vězení, které mu následně potvrdil i odvolací krajský soud. Nejvyšší soud ale rozsudek zrušil a věc vrátil do Znojma k doplnění dokazování. Okresní soud muži následně znovu uložil pětiletý trest, krajský soud se zabýval odvoláním muže.

„Požaduji, aby byl rozsudek zrušen. Předchozí rozsudek Nejvyšší soud zrušil, protože mám alibi. Moje přítelkyně podala v Rakousku místopřísežné prohlášení, které potvrzuje, že mám alibi,“ uvedl před soudem muž. Prohlášení následně soudu předložil. Požadoval také, aby soud neakceptoval odvolání, které předložila jeho obhájkyně, protože prý zapomněla podle něj asi na polovinu věcí. Obhajoba navrhla zproštění viny, státní zástupkyně naopak zamítnutí odvolání.

Odvolací senát se přiklonil na stranu obžaloby. „Soud prvého stupně provedl úplné dokazování, držel se pokynů daných odvolacím soudem, učinil úplná a správná skutková zjištění, které nezatížil žádnou procesní vadou,“ poukázal předseda senátu Vlastimír Čech.

Muž byl dosud ve vazbě, tímto rozhodnutím soudu znovu nastupuje do výkonu trestu. Proti rozhodnutí může opět podat dovolání k Nejvyššímu soudu, jde ale o mimořádný opravný prostředek.

zdroj: ČTKNepřehlédněte