• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Soudy se budou znovu zabývat nákupem autobusů pro Ústecký kraj

  24.2.2024
  Simona Knotková

  Případ nákupu autobusů pro Ústecký kraj, za který kraj dostal v roce 2020 pokutu 18 milionů korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), stále nekončí.

  Nejvyšší správní soud se už podruhé zabýval dvěma rozhodnutími ÚOHS, kterými úřad zakázal Dopravní společnosti Ústeckého kraje (DSÚK) nákup 161 nových autobusů Scania a Zliner za více než miliardu korun. Obě rozhodnutí ÚOHS už podruhé zrušil Krajský soud v Brně. Jak vyplývá z úřední desky NSS, nyní rozsudek týkající se Scanie znovu zrušil a vrátil krajskému soudu, rozsudek týkající se smlouvy s firmou Zliner ale potvrdil a případ tak musí znovu posoudit ÚOHS.

  Antimonopolní úřad rámcové smlouvy na autobusy dlouhé 10,5 metru a 12 metrů posuzoval ve dvou řízeních, v obou na návrh výrobce autobusů SOR. DSÚK uzavřela rámcové smlouvy se společnostmi Scania a Zliner v jednacím řízení bez uveřejnění.

  DSÚK sice dříve tendr na dodávku autobusů vyhlásila, SOR však tendr u antimonopolního úřadu napadl s výtkou, že v něm jsou nezákonně nastavené zadávací podmínky. Konkrétně šlo o stanovení minimální délky autobusu, minimální šířky dveří, minimálního objemu palivových nádrží a minimální kapacity akumulátorových baterií. Kraj poté soutěž zrušil a obrátil se přímo na Zliner a Scanii.

  Antimonopolní úřad zakázal plnění obou smluv, Ústecký kraj jeho rozhodnutí potvrzené tehdejším předsedou Petrem Rafajem napadl správní žalobou u Krajského soudu v Brně. Ten obě rozhodnutí ÚOHS v roce 2020 zrušil, antimonopolní úřad ale uspěl s oběma kasačními stížnostmi u Nejvyššího správního soudu. Ten oba rozsudky krajského soudu zrušil a věci mu vrátil k opětovnému posouzení.

  Krajský soud i při druhém posuzování obě rozhodnutí o zákazu plnění smluv rozhodnutí ÚOHS zrušil, antimonopolní úřad se znovu obrátil na Nejvyšší správní soud. Ten nyní rozhodnutí o smlouvě se Scanií potvrdil, zrušil rozsudek krajského soudu a případ mu vrátil k novému posouzení. V případě smlouvy se Zlinerem ale rozsudek krajského soudu potvrdil a případ se znovu vrací k ÚOHS.

  ÚOHS za uzavření dvou smluv na autobusy uložil v květnu 2020 DSÚK pokutu 18 milionů korun, ta ale není pravomocná. Řízení je pozastaveno až do skončení soudního projednávání rozhodnutí o zákazu plnění obou smluv.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte