Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku vyhrál Kyjovják

26.6.2022
Redakce

Nejlepším tanečníkem slováckého verbuňku se před zaplněným amfiteátrem zámku ve Strážnici na Hodonínsku stal na Mezinárodním folklorním festivalu Martin Vašulka z Kyjova. Druhé místo obsadil Karel Vlašic z Hlohovce a třetí Antonín Žmola z Kněžpole. Festival se koná od čtvrtku do neděle, poprvé po pandemii v plnohodnotné formě.

Čtvrté místo obsadil Marek Salay z Břeclavi a páté místo Martin Pelikán z Bukovan. Cenu poroty seniorů dostal Libor Macek z Hrubé Vrbky za návrat kořenům slováckého verbuňku.

Festival se kvůli koronaviru loni a předloni konal převážně on-line. Letos je tak poprvé po pandemii plnohodnotný. „Dlouho jsem tady nebyl, znovu jsem sem přijel a je to tady pěkné,“ řekl jeden z návštěvníků festivalu Antonín Kůr. Naopak Ivana Blažková jezdí na festival pravidelně. „Ve Strážnici bydlela babička, takže sem jezdím odmalička. Vždy jsme se ve městě podívali na průvod a potom šli všichni na program,“ dodala Blažková.

Pořadatelé festivalu očekávají návštěvnost celého festivalu až 35 tisíc lidí. Proti době před pandemií se zvýšilo vstupné, permanentka momentálně stojí 1000 korun. Důvodem je podle pořadatelů růst nákladů na dopravu či stravování, ale také potíže s ubytováním souborů. V řadě ubytovacích kapacit v okolí jsou nyní uprchlíci z válkou zasažené Ukrajiny, což omezilo možnosti pořadatelů festivalu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte