• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Spadla klec. Gang falešných bankéřů z Ukrajiny zadržela česká policie

  11.5.2024
  Simona Knotková

  Policie v pátek přivezla z Ukrajiny do Hradce Králové šest Čechů zadržených v polovině dubna na Ukrajině v případu česko-ukrajinského gangu falešných bankéřů.

  Na krajskou policii v Hradci Králové, která rozsáhlý případ vyšetřuje, eskorta dorazila před 16:30. Zadržené čeká obvinění z několika trestných činů. Gang je podezřelý ze stovek telefonických podvodů se škodou v desítkách milionů korun.

  „Ukrajina osoby do Česka vydala z takzvané extradiční vazby. V následujících dnech s nimi povedeme úkony trestního řízení,“ řekla mluvčí hradecké krajské policie Magdaléna Vlčková.

  Policie již dříve sdělila, že zadržené v Česku čeká obvinění z účasti na organizované zločinecké skupině, z podvodu a z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

  V případu již česká policie obvinila 17 lidí, z toho tři vzal soud do vazby. V případě odsouzení jim hrozí až deset let vězení. Ukrajinská policie při akci koordinované s českou policií zadržela 17 Ukrajinců. Podvody podle ukrajinské policie organizoval čtyřicetiletý Ukrajinec.

  Call centrum sídlilo v Oděse. Volajícími byli Češi, jejich nábor v Česku obstarávala padesátiletá Češka. Telefonující se vydávali za pracovníky České národní banky. Poškozeným tvrdili, že mají napadený účet a je třeba úspory převést na takzvaný záchranný účet. V některých případech přiměli poškozené k nainstalování programu pro vzdálenou správu, čímž získali neomezený přístup k jejich internetovému bankovnictví. Podvedení přicházeli nejen o své úspory, ale i o peníze z úvěrů, o které si jakoby sami zažádali. Peníze z účtů poškozených obvinění většinou převáděli na účty zejména Ukrajinců žijících v ČR, kteří obratem peníze z bankomatů vybírali a předávali dalším lidem.

  Skupina podle policie od října 2022 do října 2023 spáchala přes 150 podvodů se škodou téměř 30 milionů korun. Z toho je přes 22 milionů korun škoda dokonaná, zbytek je škoda ve stadiu pokusu nebo přípravy. Policie předpokládá, že obviněným ještě prokáže stovky podvodů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte