• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Špatná zpráva pro zaměstnance Sokolovské uhelné: Mzdy se zvyšovat nebudou

  24.2.2024
  Simona Knotková

  Sokolovská uhelná a sesterská SUAS Group uzavřely s odbory kolektivní smlouvy pro letošní rok.

  Zatímco v minulých letech bylo pravidlem, že mzdy zaměstnanců těžební a energetické skupiny rostly, pro letošek se s nárůstem mezd nepočítá. Důvodem je situace na energetickém trhu, oznámila v pátek společnost v tiskové zprávě. Přislíbila podrobnější vyjádření svého vedení.

  „Nejvíce sledovanou částí kolektivní smlouvy je vždy mzdová oblast. Bohužel se nepodařilo dohodnout nárůst mzdy proti roku 2023, a to z důvodu zhoršujících se podmínek v odvětví energetiky a postavení naši společnosti na trhu hlavních komodit. V roce 2024 zaměstnanci Sokolovské uhelné budou mít i nadále k dispozici sociální fond, v rámci kterého se počítá s částkou 700 korun měsíčně na každého zaměstnance. Firma do sociálního fondu vloží zhruba 15 milionů korun, což zahrnuje mimo jiné i 1,6 milionu korun na dětskou rekreaci a rodinnou rekreaci našich zaměstnanců v zařízení tábora ve Svojšíně,“ uvedl předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jan Smolka. I přes letošní stagnaci mezd mají firmy skupiny Sokolovské uhelné v regionu dlouhodobě nadprůměrné mzdy.

  Skupina firem Sokolovské uhelné vykázala v roce 2022 zisk téměř 2,3 miliardy korun, zatímco rok předtím byla v mírné ztrátě 96 milionů korun. Na konci loňského roku firma očekávala, že rok 2023 skončí ještě ziskem, pro letošní rok jsou ale odhady nejisté a firma, které je v postupném přechodu od těžby a zpracování uhlí k jiným aktivitám, chce udržet alespoň vyrovnané hospodaření.

  Vyjednávání o kolektivní smlouvě bylo letos komplikovanější. „Zatímco se v minulých letech uzavírala jedna kolektivní smlouva, letos se jednalo o pěti smlouvách za účasti dvou odborových organizací a sdružení, které je zastřešuje,“ uvedla personální ředitelka SUAS GROUP a Sokolovské uhelné Pavlína Havlanová. Smlouvy podle ní tak odrážejí specifika některých společností a v řadě parametrů se mírně liší.

  Významnou změnou v benefitech je poskytování nepeněžního příspěvku na stravu. Jeho výše se v jednotlivých společnostech s uzavřenou kolektivní smlouvou může lišit. Tento příspěvek je možné v souladu s legislativou čerpat pouze samostatně, není možné ho kombinovat s příspěvkem do osobního účtu.

  Další změnou v některých kolektivních smlouvách je možnost čerpání osobního účtu formou nového benefitního systému. „Předpokládáme, že se nově tento benefitní systém rozběhne v měsíci dubnu. V současné době finalizujeme přípravy smluv s benefitní společností a následovat bude informační kampaň pro naše zaměstnance,“ dodala Havlanová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte