• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Spolana zmodernizuje výrobu kyseliny sírové, zvýší bezpečnost i spolehlivost

  27.1.2023
  Doris Drienová

  Neratovická Spolana zmodernizuje výrobu kyseliny sírové, zvýší bezpečnost i spolehlivost provozu. Stát to bude jednu miliardu korun. Práce začnou letos v září a potrvají tři roky. Úpravy sníží i spotřebu elektrické energie a zemního plynu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Spolany Pavel Kaidl.

  Projekt je rozložený do tří let, protože modernizaci bude možné dělat v době plánovaných odstávek výroby. „Klíčovými body projektu bude přenesení výroby páry nezbytné pro celý výrobní proces přímo do areálu kyseliny sírové a instalace modernějších, a tím pádem úspornějších výrobních zařízení,“ popsal pověřený jednatel pro Spolanu Piotr Kearney.

  Modernizaci zajistí společnost Nuberg Industries Limited, která je součástí indické průmyslové a technologické skupiny Nuberg. „Tento projekt je příkladem globálních zkušeností naší společnosti s realizací projektů, které dokážou splnit příslušné požadavky díky vysoce kvalitním a nákladově efektivním dodávkám a řešením na klíč. Tento nejnovější projekt posílí naši strategickou pozici v České republice,“ uvedl hlavní jednatel společnost A. K. Tyagi.

  Nuberg Industries Limited už dříve postavila výroby kyseliny sírové v Africe a Asii a má za sebou úspěšně dokončené projekty například v Saúdské Arábii, Ománu, Turecku, Indii nebo Bangladéši. Nedávno společnost pracovala i ve Švédsku. „Při výběru dodavatele jsme mimo jiné vzali v potaz i reference z výstavby výroby hydroxidu sodného,“ dodal investiční ředitel Spolany Jaroslav Hacko.

  Tekutá síra se používá pro výrobu kyseliny sírové a případně k dalším technickým účelům. Využívá se i při těžbě a zpracování některých rud a nerostů, při výrobě baterií nebo během úpravy některých povrchů leptáním. Uplatnění má též při průmyslovém čištění a v laboratořích. Od Spolany ji nakupují například výrobci autobaterií. Koncentrovaná kyselina sírová se dále používá k výrobě kaprolaktamu potřebného při výrobě silonu, nylonu či perlonu. Materiály slouží zejména v textilním a oděvním průmyslu, třeba při výrobě sportovního oblečení, ale i dalších sportovních potřeb pro vodní sporty, zimní sporty či vysokohorskou turistiku a horolezectví.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte