• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Sportovcem města Kladna je Krsek, Kaberle byl oceněn jako legenda

  18.5.2024
  Doris Drienová

  Ve čtvrtek 16. května ocenilo Statutární město Kladno nejlepší sportovce roku 2023. Slavnostní vyhlášení ankety Sportovec města Kladna se uskutečnilo v Hale Strojovna. Nejlepším sportovcem roku 2023 porota složená z novinářů, zástupců města, České unie sportu a Sportovních areálů města Kladna zvolila atleta Matěje Krska. Titul legendy kladenského sportu přijal František Kaberle starší. Porota udělila celkem 18 cen.

  Nově vzniklá anketa Sportovec města Kladna navazuje na letitou tradici oceňování sportovců v největším městě Středočeského kraje s cílem zajistit kontinuitu a pozdvihnout prestiž ankety pod záštitou Statutárního města Kladna.

  V rámci prvního ročníku vyhlašování byli ocenění nejlepší sportovci za rok 2023. V kategorii jednotlivců do 15 let obsadila první místo běžkyně Marie Mikulíková – žákovská mistryně republiky na 3 000 metrů. Druhé místo obsadil nadějný gymnasta Daniel Strkula, jenž na republikovém finále soutěže ve sportovní gymnastice získal stříbrnou medaili v kategorii kadetů. Třetí příčku obsadil atlet Adam Alföldi, který zaujal zejména překonáním čtyřmetrové hranice a vítězstvím ve skoku o tyči na republikovém mistrovství žáků.

  Právě starší žáci atletického oddílu A. C. Tepo Kladno byli ve věkové kategorii do 15 let oceněni jako nejlepší kolektiv.

  Nejlepším sportovcem do 20 let byl v roce 2023 hokejista Jiří Ticháček. Obránce extraligových Rytířů získal stříbrnou medaili na mistrovství světa juniorů, usadil se v základní sestavě Kladna a na podzim obdržel premiérovou pozvánku do národního týmu mužů na turnaj Karjaly. Druhou příčku porota přiřkla plavci Denisi Borovkovi, který exceluje jak v dálkovém plavání, tak na kratších závodech v bazénu. V roce 2023 získal zlato z juniorského mistrovství republiky na 400, 800 a 1500 metrech, v dálkovém plavání bral zlato z mistrovství republiky na 5 a 20 kilometrech. Úspěšný rok má za sebou také běžkyně Radana Lapáčková, které v anketě patřilo třetí místo. Získala tři zlaté medaile na mistrovství republiky – dvě na 3000 metrech, jednu na 3000 metrech s překážkami. V běhu na 3000 metrů obsadila 9. místo na juniorském mistrovství Evropy.

  Mimořádné ocenění v kategorii mládeže do 20 let získal plavec Filip Jícha, který v září 2023 v čase 13 hodin a 41 minut zdolal Lamanšský průliv. Na šedesátikilometrové trase překonával mořské proudy i sám sebe. Jeho výkon měl navíc charitativní přesah. Fundraisingová kampaň, kterou Jícha uspořádal, vynesla více než 55 tisíc korun pro Dětský domov Ledce.

  Nejúspěšnějším kolektivem do 20 let se stali hokejbaloví dorostenci HBC Kladno, kteří v roce 2023 obhájili titul mistra republiky.

  V kategorii dospělých zvítězil a pomyslným nejlepším sportovcem roku 2023 se stal Matěj Krsek. Přední český čtvrtkař v roce 2023 získal zlatou medaili ze smíšené štafety na mistrovství Evropy a bronz ze stejného závodu na mistrovství světa. V závodech na 400 metrů se stal mistrem republiky jak v hale, tak na venkovním oválu. Druhé místo obsadil Tomáš Plekanec. Hokejista a kapitán kladenských Rytířů v sezóně 2022/2023 táhl tým za záchranou extraligové příslušnosti. Ve 40 letech patřil k nejlepším hráčům soutěže a se ziskem 49 bodů za 16 branek a 33 asistencí byl třetím nejproduktivnějším hráčem ligy. Na podzim 2023 musel ze zdravotních důvodů hráčskou kariéru ukončit a stal se asistentem trenéra národního týmu mužů. Třetí místo obsadil Krskův oddílový kolega z A. C. Tepo Kladno – chodec Vít Hlaváč. V roce 2023 se stal republikovým šampionem v chůzi na 5000 metrů, ale i na delších trasách – dvaceti a pětatřicetikilometrové. Startoval také na mistrovství Evropy, kde na 35 kilometrech obsadil 27. místo.

  Mimořádné ocenění v kategorii dospělých získala aerobička Kateřina Šmejkalová. Jedna z historicky nejúspěšnějších kladenských závodnic se k vrcholovému sportu vrátila po porodu syna. V roce 2023 startovala na mistrovství Evropy v kategorii Masters, a hned získala titul mistryně.

  Oba ocenění atleti – Krsek i Hlaváč – byli členy extraligového A-mužstva A. C. Tepo Kladno, které se stalo nejúspěšnějším kolektivem roku 2023. Kladenští atleti obsadili 4. místo v extralize a na zářijovém mistrovství republiky v Hodoníně skončili pátí se ziskem 127 bodů. Fenomenální výkon podali především koulaři Tomáš Staněk, Tadeáš Procházka a David Tupý, kteří ve svém závodě obsadili první tři místa.

  Nejlepším trenérem roku 2023 byl Jiří Klesnil. Předseda A. C. Tepo Kladno se aktivně věnuje trenérské činnosti zejména u mládeže. V minulosti osminásobný mistr republiky na dlouhých a středních tratích trénuje například úspěšné žákyně Marii Mikulíkovou a Terezu Ricci nebo Mariána Dražana. Byl také vedoucím extraligového A-mužstva.

  Zvláštní ocenění za dlouhodobý přínos kladenskému sportu obdržel Josef Poláček. Déle než 20 let je ředitelem kladenského zimního stadionu, kde v roce 1976 nastupoval jako strojník, a spojil s ním celý svůj profesní život. Mimo to je oficiálním klubovým fotografem Rytířů Kladno. Jeho snímky vynikají vysokou technickou kvalitou a zachycují nespočet hokejových příběhů.

  Na závěr večera ocenilo město Kladno dvě legendy své sportovní historie. Ocenění Legenda kladenského sportu in memoriam obdržel František Kloz. Nejlepší hráč historie fotbalového SK Kladno a člen klubu ligových kanonýrů nastupoval za místní klub od roku 1928. Za Kladno odehrál celkem 478 utkání, z toho 185 ligových. Nastřílel 592 branek, z toho 175 v lize. Svět opustil předčasně ve 40 letech, kdy zemřel na následky zranění, které utrpěl při osvobozování vlasti v květnu 1945, do kterého se jako dobrovolník zapojil. Jeho jméno od roku 1969 nese kladenský fotbalový stadion. Cenu převzala Klozova dcera Blanka Loosová.

  Vrcholem večera bylo dekorování Legendy kladenského sportu. Ocenění z rukou primátora Milana Volfa převzal František Kaberle starší – hlava jedné z nejúspěšnějších hokejových rodin světa, otec Františka a Tomáše a jeden z nejúspěšnějších obránců československé hokejové historie za Kladno v letech 1970-1983 odehrál 369 ligových utkání, v nichž vstřelil na obránce úctyhodných 46 branek. S Kladnem získal pět mistrovských titulů a vítězství v Poháru mistrů evropských zemí. Je dvojnásobnými mistrem světa z let 1976 a 1977 a Československo úspěšně reprezentoval i na 1. ročníku Kanadského poháru v září 1976, kdy národní tým odešel poražen až z velkého finále proti Kanadě. Za národní tým odehrál 107 duelů. Po skončení hráčské kariéry působil v kladenském klubu jako sekretář, trenér mládeže a později i dospělých. V roce 2010 byl uveden do Síně slávy českého hokeje, v roce 2014 do Síně slávy kladenského hokeje.

  Podrobné výsledky ankety k dispozici na webu sportoveckladna.cz.

  O ANKETĚ

  Sportovec města Kladna je anketa od roku 2024 pravidelně vyhlašovaná Statutárním městem Kladnem. Navazuje na letitou tradici vyhlašování nejúspěšnějších sportovců v největším městě Středočeského kraje. Cílem ankety je ocenit sportovce za reprezentaci města a přínos jeho sportovní komunitě, ale i upozornit na výkony mladých sportovních nadějí.

  Nominace oceněných sportovců vychází z doporučení zástupců sportovních klubů a následného výběru odborné komise složené ze sportovních redaktorů regionálních periodik, zástupců Statutárního města Kladna, České unie sportu a Sportovních areálů města Kladna.

  Sportovci jsou oceňováni ve třech věkových kategoriích – do 15 let, do 20 let a v kategorii dospělí. Ve všech věkových kategoriích jsou oceněni vždy tři nejlepší jednotlivci a jeden kolektiv. Každoročně jsou vyhlašováni také nejlepší trenér a legenda kladenského sportu. Nad rámec těchto cen jsou za zvláště zdařilé výkony udělována mimořádná ocenění.

  zdroj: TZ Statutární město Kladno  Nepřehlédněte