• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sršeň asijská opět v Česku! Přijela v kamionech z Francie

  20.2.2024
  Simona Knotková

  V Hrádku na Rokycansku se v pátek objevili další sršni asijští.

  Spatřili je zaměstnanci firmy Monteferro Hrádek v kamionech, které přijely z Francie. Výskyt invazivních sršňů nahlásili a hmyz byl odchycen. Riziko jejich rozšíření po tomto incidentu nehrozí, uvedl v úterý na konferenci Pracovní společnosti nástavkových včelařů Jan Walter ze Západočeské univerzity v Plzni.

  Invazní sršeň asijský byl v Česku poprvé spatřen loni 6. října v Plzni, odchycení a následná likvidace hnízda se uskutečnila během tří dnů. Tento druh hmyzu se specializuje na lov včel.

  Sršeň asijský je podle ochránců schopný rychle se šířit, proto je důležité, aby lidé hlásili podezření na jeho výskyt Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR. Její pracovníci výskyt sršně ověří a případně zajistí ve spolupráci s hasiči likvidaci hnízd.

  Lidé mohou výskyt sršně hlásit na e-mail [email protected], podle ochránců je vhodné hlášení doplnit fotografií a přesnějším popisem hmyzu, aby bylo možné vyloučit záměnu s jiným druhem. Druhou možností je oznámení přes mobilní aplikaci Nahlaš sršeň.

  Sršeň asijský je o něco menší než sršeň obecný, který se v Česku vyskytuje běžně. Tento druh je zároveň tmavší, podle ochránců přírody jde poznat od sršně domácího i díky žlutě zbarveným koncům končetin. Tento sršeň je nebezpečný hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijského mají kolovitý až hruškovitý tvar a vchod z boku. Nejčastěji bývají podle ochránců vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi.

  Hmyz byl podle expertů před 20 lety zavlečen do Francie se zásilkou zboží z východní Asie, od té doby se šíří západní Evropou. Loni v létě ho objevili i v Maďarsku u hranic se Slovenskem. Dlouhodoběji se sršeň vyskytuje například v Portugalsku, Španělsku, Francii nebo Belgii. Z dat z těchto zemí podle ochránců přírody vyplývá, že je důležité zajistit okamžitou likvidaci nalezených hnízd, aby se zabránilo rychlému šíření a trvalému usazení sršně.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte