• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Stará láska nerezaví. Muzeum Českého ráje přestavuje v Kamenářském domě některé přírůstky

  24.1.2024
  Fefík
  Další fotky

  Jako kouzelná půda plná pokladů by se dala vystihnout instalace v Kamenářském domě, která je výběrem z rozsáhlé kolekce věnované turnovskému muzeu ze soukromých sbírek Dagmar Novou a Jaroslavem Bartákem.

  Dagmar Nová se většinu svého života věnovala farmakologii. Už dětství měla spojené s Českým rájem a prázdninami u své tety ve Frýdštejně. A jelikož stará láska nerezaví, rozhodla se zanechat trvalou stopu v regionu svým nezištným darem, čítajícím více než tři stovky jednotlivin, které loni turnovské muzeum převzalo. Předměty zamířily hned do tří muzejních sbírek, které obohatily o řadu raritních kusů.

  Jaroslav Barták se sice narodil na Třebíčsku, ale dlouhá desetiletí žil v Chuchelně u Semil; nyní žije v Praze. Výtvarník, archivář, kronikář a celoživotní sběratel, který se rozhodl s jednou částí své sbírky věnující se kuchyňskému náčiní 19. století podělit se širokou veřejností. Muzeu Českého ráje loni věnoval přes 150 kusů kameninových mlékáčů, dršláků, hrnců, kastrolů, mís a forem na pečení, stejně tak železné kleště na oplatky nebo soubor mosazných kuchyňských nástrojů.

  Získané předměty denní potřeby, nádobí, hračky, šperky, sklo, keramika ad. byly zařazeny do fondů etnografie, umění, uměleckého řemesla a historie.

  V Kamenářském domě je prezentován pouze výběr. Výstava nepotrvá dlouho, pouze do neděle 11. února. Některé předměty si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

  FOTO: Loňské přírůstky Muzea Českého ráje

  Loňské přírůstky Muzea Českého ráje - tur1Loňské přírůstky Muzea Českého ráje - tur2Loňské přírůstky Muzea Českého ráje - tur3Loňské přírůstky Muzea Českého ráje - tur5Loňské přírůstky Muzea Českého ráje - tur4
  Další fotky
  Loňské přírůstky Muzea Českého ráje - tur7Loňské přírůstky Muzea Českého ráje - tur6

   

  Ve čtvrtek 25. ledna v 17 hodin pak turnovské Muzeum Českého ráje odhalí proměnu stálých expozic turnovské Střední uměleckoprůmyslové školy a Mezinárodních sympozií současného šperku.

  Obnova přinesla nové architektonické i výtvarné uchopení prostoru, začlenění moderních metod prezentace (dotykové obrazovky, prezentace apod.), optimalizaci z hlediska osvětlení nebo bezpečnostního zajištění exponátů.

  Změn nedoznalo pouze estetické vyznění obou expozice, ale také jejich obsahová náplň, která byla revidována a aktualizována ve prospěch větší přehlednosti a atraktivity. V obou expozicích dostal nově prostor také textový a obrazový doprovod, na který dřívější podoba obou instalací rezignovala.

  Jeden z předmětů z těchto expozic pak zobrazuje naše titulní fotografie.

  Zdroj: Muzeum Českého ráje v Turnově  Nepřehlédněte