• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Starostkou Prahy 1 je Terezie Radoměřská (TOP 09), zvolili ji zastupitelé

  10.11.2022
  Doris Drienová

  Novou starostkou Prahy 1 je Terezie Radoměřská z TOP 09. Na svém dnešním ustavujícím jednání ji zvolili zastupitelé koalice, kterou tvoří ODS, Piráti, TOP 09, ANO a Rezidenti 1. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu mají koaliční strany většinu 16 hlasů, Nikol Švecová ze čtyřčlenného klubu Pirátů nicméně s koalicí nesouhlasí a pro zvolení starostky nehlasovala. V organizaci Pirátů kvůli vstupu do koalice panuje rozpor, o kterém bude o víkendu rozhodovat celorepublikové fórum strany.

  Dosud vládla v Praze 1 koalice ODS, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů), TOP 09 a ANO. Radoměřská nahradila ve funkci Petra Hejmu (STAN), který odešel do opozice. „Praha 1 je pro mě naprosto srdeční záležitost, a proto si kladu za svůj osobní cíl, aby se Praha 1 stala otevřenou, vstřícnou, na druhou stranu také zábavnou, sociálně vstřícnou a příjemnou k bydlení,“ řekla nová starostka před svým zvolením.

  Pro zvolení Radoměřské hlasovalo 16 zastupitelů z přítomných 27. Švecová se hlasování zdržela, pro novou starostku naopak zvedla ruku Bronislava Sitár Baboráková zvolená na kandidátce nyní opozičního uskupení My, co tady žijeme.

  V opozici skončili také zástupci Prahy 1 Sobě, která volby vyhrála. Opoziční zastupitelé dnes kritizovali například fakt, že 14 zastupitelů bude pro svou funkci uvolněno a bude za ni pobírat plný plat. Kromě starosty, dvou ze tří místostarostů a radních to budou také čtyři předsedové výborů, z nichž kontrolní povede zástupce opozice, a dva šéfové poradních komisí rady. Bývalý starosta Hejma uvedl, že dosavadní koalice měla uvolněných zastupitelů pouze deset.

  Prvním místostarostou dnes zastupitelé zvolili šéfa klubu Pirátů Davida Bodečka, který bude mít na starosti školství, sport či kulturu. Místostarosta Tomáš Heres (ODS) bude mít v gesci finance a majetek a místostarostka Kateřina Klasnová (Rezidenti 1), která bude alespoň prozatím pro svou funkci neuvolněná, se zaměří na životní prostředí, veřejná prostranství a úklid.

  Radní Michal Müller (ODS) bude mít podle koaliční smlouvy na starosti zdravotnictví a Ivana Antalová (Piráti) sociální oblast a bezbariérovost. Další radní Karel Grabein Procházka (ANO) převezme gesce cestovního ruchu, obchodu a služeb a územního rozvoje. Jeho stranický kolega Vojtěch Ryvola bude mít na starosti dopravu. Poslední místo v radě zatím zůstane neobsazeno a je vyhrazeno pro ODS.

  Dnešní volbu provázel rozkol u Pirátů, mezi kterými vstup do koalice kritizuje Švecová a také předsedkyně organizace strany v Praze 1 Olga Sklenářová. Celorepublikové fórum strany bude od pátku do pondělí hlasovat o tom, jestli zruší dřívější souhlas místní organizace se vstupem do koalice. Dnes tak do začátku jednání nebylo jasné, jak se členové pirátského klubu zachovají a zda nebudou hlasovat pro přerušení schůze, které navrhla Švecová, nakonec neúspěšně. Bodeček k tomu řekl, že s rozporem se budou nyní muset stranicky vypořádat.

  Komunální volby v Praze 1 vyhrála Praha 1 Sobě, získala sedm mandátů. Druhá skončila ODS s pěti mandáty a třetí Piráti se čtyřmi. Do zastupitelstva se dále dostala koalice My, co tady žijeme se čtyřmi mandáty, tři zastupitele má na pátém místě ANO. Po dvou zastupitelích získali TOP 09 a Rezidenti 1.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte