Starožitné hodiny i kolejiště připomínají, jak se v 19. století žilo na Táborsku

25.6.2022
Jiří Bydžovský

Život ve městě hlavně v 19. století nebo železniční historii připomínají nové stálé expozice, které otevřelo Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí. Nabízí starožitné hodiny nebo historická jízdní kola. Naplno se tak zároveň otevře opravený Weisův dům. Oprava budovy a vznik expozic vyšly na 32 milionů Kč, většina peněz byla z programu IROP.

Hlavní je kolekce Život ve městě, rozdělená do částí jako domov, kostel, škola, radnice, hostinec nebo volný čas. Obsahuje předměty a fotografie z Veselí nad Lužnicí z muzejních sbírek, třeba gotické obrazy, starožitné hodiny, cechovní pokladnice či stará jízdní kola. „V každém sále jsou pěkné věci, velmi cenné i jako starožitnosti. Pro někoho to budou tři historická kola, krásná ukázka nejstarších kol, která se u nás objevila ve druhé polovině 19. století. Pro někoho lovecké zbraně z první poloviny devatenáctého století, pro dalšího empírové hodiny,“ řekl vedoucí Blatského muzea Daniel Abazid.

Většinu předmětů muzejníci restaurovali. Doplnili je interaktivní obrazovkou a hrami pro děti. Drobná expozice zachycuje život hudebníka a zachránce jihočeské lidové písně Karla Weise, po němž se dům jmenuje. Na rodiny s dětmi pak cílí 5,5 krát tři metry velké modelové kolejiště železničního uzlu Veselí nad Lužnicí s pamětihodnostmi Táborska. Autoři vyšli podle Abazida z toho, že Veselí bylo dopravě významné už od 19. století, železnice tam funguje od roku 1871.

„Jede nám tam vlak od táborského nádraží k veselskému, máme tam naznačené tratě jako elektrickou dráhu z Tábora do Bechyně, dráhu do Horní Cerekve, na Třeboňsko i kousek jindřichohradeckých úzkokolejek. Ukazujeme památky jako chýnovský viadukt, Stádlecký most, hrad Choustník, zámek Červená Lhota,“ řekl vedoucí.

Několik posledních let bylo muzeum zavřené. Loni dokončilo opravu budovy, teď otevřelo nové expozice. Náklady dosáhly 32 milionů Kč. Blatské muzeum má také expozice Soběslavi, přírodovědnou a národopisnou. Spadá pod Husitské muzeum v Táboře.

Zdroj:čtk

 


Témata:

Nepřehlédněte