Stát jako dodavatel plynu? Může jít o určitou formu jistoty

24.11.2022
Redakce

Na energetickém trhu dlouho nebylo tak třeskuté období jako v tomto roce. Celá řada dodavatelů ukončila svoji činnost a nemalé množství zákazníků bylo nuceno řešit dosud nepředstavitelnou situaci. Víte, že vám plyn může dodávat nejen soukromá společnost, ale také stát?

Přestože v současné době spotřebitelé čerpají státní příspěvek na energie, neznamená to, že vám spolehlivost vašeho dodavatele plynu může být najednou lhostejná. Jde navíc pouze o přechodný stav. Pokud jste doposud se sjednanou společností nebyli spokojeni, na převod smlouvy je vždy ideální čas.

Státní dodavatel plynu

Když vám za dodávky plynu ručí stát, má to nějakou váhu. Tento fakt vám ještě o spolehlivosti ale tolik neřekne. Pokud však vezmete v potaz přes 1,3 milionu zákazníků, nejde nad tím jen mávnout rukou. Přesně takovému počtu odběratelů zajišťuje společnost SPP dodávky plynu a elektřiny. A to jak domácnostem, tak velkým firmám.

Slovenský dodavatel plynu SPP vystupuje na českém trhu pod svou dceřinou společností SPP.cz. Svůj 100% podíl si zde nadále drží slovenský stát.

Srovnání dodavatelů plynu

Jestliže v této poměrně nejisté době hledáte alespoň nějakou jistotu, určitě při hledání nového dodavatele berte v potaz několik zásadních aspektů. Mezi ty určitě patří vlastní zásobníky – dodavatelé zemního plynu s diverzifikovanými zdroji vás na holičkách nenechají. Ani společnost SPP nesází jenom na jednu kartu. Díky tomu se přerušení dodávek opravdu obávat nemusíte.

Pro většinu zákazníků je ale stěžejní hlavně cena plynu. Státní dotace a zastropování cen sice momentálně tento faktor ovlivňují, přesto se jedná pouze o dočasnou záležitost. A pokud byste se k přechodu k jiné společnosti rozhodli až těsně před ukončením úsporného tarifu, mohlo by být taky pozdě.

Kolik dokážete ušetřit se státním dodavatelem plynu SPP, si můžete jednoduše spočítat na online kalkulačce. Pro orientační úsporu vám bude stačit přibližná výše aktuálních záloh. Na korunu přesný výsledek dostanete po vložení kompletního vyúčtování od vašeho současného dodavatele energií.

Jak změnit dodavatele plynu

Není to nic složitého. A přitom to může ušetřit tolik starostí. I přes zastropování cen totiž musíte myslet do budoucna. Základem je zajistit si dodavatele energií, který veškeré náležitosti komunikuje transparentně. Abyste neplatili víc, než je nutné.

V prvé řadě si pohlídejte, kdy vám končí aktuální smlouva. Výpovědní lhůta trvá zpravidla 3 měsíce, což musíte mít neustále na paměti. Zbytek už je prostá administrativa, kterou za vás nový dodavatel plynu vyřeší. Na základě vyúčtování dojde k porovnání cen plynu, díky kterému dostanete nabídku šitou na míru vašim potřebám. Žádné změny v plynové přípojce nebo jiné úpravy vás rozhodně nečekají.

U SPP můžete navíc společnosti udělit plnou moc, díky které se vyhnete jakýmkoliv nepříjemnostem mezi vámi a současným dodavatelem energie.Nepřehlédněte