Stát kvůli koronaviru neuzavřel školky. Starostové dohánějí chaotická opatření ministra

13.3.2020
Jan Štoll

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vydal mimořádné opatření, kterým vyloučil výuku studentů v základních, středních a vyšších odborných školách, totéž platí pro vysokoškoláky. Důvodem je nepříznivá epidemiologická situace spojená s koronavirem.

Ministr má pro takové opatření oporu v zákoně o ochraně veřejného zdraví, samozřejmě i ve vztahu k mateřským školám.

„Mateřských škol se zrušení výuky od středy nebude týkat,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po jednání Bezpečnostní rady státu. Nejde podle něj o velké kolektivy dětí, navíc by to mělo dopad na rodiče. Ministr zdravotnictví má navíc aktuální informace od hygieniků, ty se ale ke starostům nedostávají.

„Uzavření škol a ponechání školek v provozu vnímám jako nekonzistentní. Neznám epidemiologická data ohledně přenosu viru, tudíž nemohu posoudit důvody proč základní školy zavřít a školky nikoli, ale z pohledu rodičů je to nepochopitelné,“ uvedl starosta Dolních Břežan Věslav Michalik.

„Je to úplný nesmysl, školka je narvaná dětmi, přes sto je jich tu určitě. Navíc ráno a odpoledne většinu dětí vyzvedává někdo jiný. Ráno vodím kluka do školky já, odpoledne pro něj přijde žena, může z práce odejít dřív. Tak to má většina rodičů. Nám to tedy nevadí kvůli penězům ale o kluka se bojíme,“ řekl redakci rodič, který si přál zůstat v anonymitě.

„Toto rozhodnutí nepovažuji za zcela šťastné, uzavřít školy z rozhodnutí státu a mateřské školy ponechat na rozhodnutí zřizovatele nepovažuji za systémové. Navíc, tento stav neumožňuje rodičům dětí v MŠ možnost čerpání ošetřovatelského volna,“ uvedl starosta Jesenice Pavel Smutný.

„Ve třídě máme momentálně sedm dětí, ale provoz běží normálně dál. Jelikož jsou školky výslovně vyřazeny z nařízení vlády, tak si samy o sobě nemůžeme rozhodnout o tom, že zavřeme. To bychom porušovali zákony.  Jisté je, že celá situace může být pro soukromé školky naprosto likvidační“, říká Žaneta Pilařová, majitelka soukromé akreditované mateřské školy Fíček v Hostivici.

Starostové jsou tak nuceni dělat zásadní rozhodnutí na základě znalostí situace ve svém městě a pouhého doporučení ministerstva školství: „Přestože se opatření výslovně netýká mateřských škol a lesních mateřských škol, doporučujeme zvážit omezení nebo přerušení provozu mateřské školy.“

„Na bezpečnostní radě města jsme rozhodli o uzavření mateřských škol, které zřizují Říčany. Kolem Prahy se dost lidí pohybovalo v zasažených oblastech, riziko je u nás vyšší,“ reagoval starosta Říčan Vladimír Kořen.

Karanténu v Říčanech nastoupilo po cestě do Itálie 10 říčanských učitelů a 92 dětí. Údaje jsou ze školských zařízení zřízených městem a tří soukromých škol v Říčanech.

„Městu nezbývá než tato rozhodnutí respektovat. Škola je uzavřena a co se týká školek, tak jsme rodiče vyzvali k tomu, aby si své děti pokud možno ponechali doma,“ starosta Pavel Pešek Jílové u Prahy.

O jak zásadní rozhodnutí se jedná, a které jen tak ministr přehodil na starosty, dokládají statistiky Českého statistického úřadu. Do současného školního roku 2019/2020 v mateřských školách nastoupilo 363 tisíc dětí.

Dopad na rodiče bude mít přitom i rozhodnutí uzavřít jenom základní školy. Málo kdo si troufne nechat celý den doma samotného prvňáka nebo druháka. Těch je ve školách podle statistik 218 tisíc.

Okolní země řeší uzavření mateřských školek různě. Bratislava uzavřela veřejné mateřské a základní školy. V Itálii až do 15. března zůstane zavřených téměř 60 tisíc školek, škol a univerzit. Rakouský kancléř Sebastian Kurz nevyloučil přijetí rozsáhlejších opatření proti koronaviru. V úvahu podle něj připadá zavření škol, školek a univerzit. V Německu je jedna z pacientek žena pracující ve školce, oznámil zemský ministr zdravotnictví Karl-Josef Laumann. Francouzský premiér pak oznámil, že na dva týdny uzavřou školky, základní a střední školy ve dvou nejhůře postižených departementech.Nepřehlédněte