Státní památky v Karlovarském kraji očekávají letos dobrou návštěvnickou sezonu

13.5.2022
Roman Kořinek

Státní památky v Karlovarském kraji očekávají letos velmi dobrou návštěvnickou sezonu. Navzdory obecnému zdražování registrují kasteláni od zahájení sezony značný zájem návštěvníků. Letošní návštěvnost by se mohla přiblížit rokům před pandemií. covidu-19 Pro letošek si památkové objekty připravily zejména menší investice, které zlepší pohodlí návštěvníků, a kulturní akce, informoval ředitel územní památkové správy v Praze Petr Spejchal.

„V Karlovarském kraji je návštěvnost velmi dobrá, pohybuje se zhruba na 65 procentech rekordního roku 2019. Nebude to úplně standardní sezona v tom plném rozsahu jako v roce 2019. Budeme zažívat změnu chování našich návštěvníků, míněno ve způsobu, jakým si plánují své výlety, jakou trasu si budou volit či délku,“ řekl ředitel.

Na návštěvy památek se vracejí především rodiny s dětmi i organizované zájezdy, které během pandemie chyběly. Postupně přijíždějí i zahraniční turisté, kteří v minulých dvou letech necestovali kvůli protikoronavirovým opatřením. Turisté si návštěvy památek mnohem častěji předem rezervují. Nově volí spíše kratší prohlídkové okruhy a prohlídky zámeckých zahrad.

Letošní novinkou hradu a zámku Bečov nad Teplou je zprovoznění obnoveného dřevěného mostku, který umožňuje návštěvníkům procházet nejen vnější, ale i vnitřní okruh naučné stezky. Bečov loni na podzim otevřel dlouho očekávanou expozici relikviáře svatého Maura. Druhou nejvzácnější movitou památku v Česku hned za korunovačními klenoty českých králů dosud navštívilo 5200 lidí.

V současnosti vzniká nová expozice v Dolním Zámku, kde bude prezentována restaurovaná ložnice a obnovená honosná jídelna v polygonální věži. Proto tato trasa není v letošní sezoně zpřístupněna.

Komfort návštěvníků na zámku Kynžvart vylepšuje nově takzvaný screenbox u pokladny zámku, který zobrazuje začátky prohlídek a volných míst, a urychluje tak odbavení. Na hlavním parkovišti bude nový parkovací automat s možností platby hotovostí či platební kartou. Zámek pokračuje v přípravě nové expozice památky UNESCO, Kynžvartské daguerrotypie, což je jeden z mála dochovaných prvních fotografických snímků na světě.

V zámeckém parku ve Valči pokračují výzkumné a stavební práce na obnově theatronu, který dříve sloužil jako amfiteátr. Dokončený by měl být letos. V areálu památky před nedávnem začala obnova historického skleníku.

Zdroj: čtkNepřehlédněte