• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Stavba Pražského okruhu se kvůli Uhříněvsi nezpozdí. Ministr si vymýšlel

  20.12.2019
  Jan Štoll

  Ministr dopravy Vladímír Kremlík osočil stavební úřad Prahy 22 v Uhříněvsi z ročního zpoždění výstavby Pražského okruhu. Podle něj za to může chyba úředníka, který nemá dostatek zkušeností. Jenže skutečnost je jiná.

  „Jsem naštvaný‼ Právě se ke mně dostala informace, že kvůli chybě stavebního úřadu Městská část Praha 22 budeme nejspíš muset opět posunout začátek stavby SOKP 511 Běchovice – D1,“ uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík v listopadu na sociálních sítích a dodal. „To nás zbrzdí. Budu apelovat na Prahu, ať dostatečně posílí kapacity stavebního úřadu, který svou roli bohužel nezvládá, vždyť také takováto stavba se na takovémto malém úřadě povoluje jednou za 20 let!“

  „I po dvoustupňové kontrole zapomněl náš úřad obeslat všechny účastníky řízení z katastru Dubče. Zároveň v rozeslané projektové dokumentaci chyběly některé objekty plynových zařízení,“ uznává starosta Prahy 22 Vojtěch Zelenka a dodává. „Toto vše je již napraveno a z důvodu právní jistoty bude probíhat ještě jedno veřejné projednávání.“

  „Procesní chyby, které ale nastaly nejen ze strany našeho stavebního úřadu, nemají na rychlost vydání územního rozhodnutí k SOKP 511 žádný vliv,“ ujišťuje starosta. Řeší se totiž souběžně, problémy může přinést jen vypořádání námitek, kterých je přes tisíc.

  To potvrzuje i ministerstvo dopravy, které už dělá konkrétní kroky. „Spočívají zejména v paralelním provádění přípravy dokumentací, které by standardně navazovaly až na vydané územní rozhodnutí. Tyto přípravy ŘSD již provedlo nebo provádí. Jedná se zejména o potřebné průzkumy pro další stupeň projektové dokumentace a zpracování konceptu dokumentace pro stavební povolení, aby se mohly připravit záborové elaboráty. Rovněž bylo ze strany MD dáno povolení k provádění předběžných výkupů pozemků tam, kde jde o přímou spolupráci s hl.m. Prahou,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva František Jemelka.

  „Pan ministr Vladimír Kremlík, či někdo z jeho týmu, by nejdříve mohl zvednout telefon a zeptat se na skutečný stav věcí, než něco pustí do mediálního prostoru,“ vzkázal starosta.

  Redakce Našeho Regionu si proto chtěla ověřit z čeho ministr Kremlík vycházel při tvrzení, že stavební úřad v Uhříněvsi svou roli nezvládl. „Předně je nutné jednoznačně říci, že pan ministr Kremlík si ve svém příspěvku rozhodně nevymýšlí. Vychází z informací Ředitelství silnic a dálnic a věcných odborů Ministerstva dopravy,“ uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková a dodala. „Chybu lidského faktoru nelze samozřejmě na žádném stupni rozhodování vyloučit. Liniové stavby jsou zcela specifické z hlediska množství účastníků.“

  Redakci se rovněž nezdálo, že by úředníci stavebních úřadů povolovali takto významné stavby jen na základě osobních zkušeností. A takto tomu skutečně není. „Metodika MMR v této oblasti vydána nebyla, tu by měl vydat Magistrát hl. města Prahy,“ uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilem Frček.

  „V případě takto náročných staveb – dálnic, jejichž povolování je na území hl. m. Prahy pouze výjimečné – se domníváme, že metodické pokyny v případě povolování těchto staveb by měly být vydávány pro celé území České republiky jednotně, tj. příslušným ministerstvem, do jehož působnosti povolování tohoto druhu staveb spadá,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

  Zůstává tak otázka, jestli jen ministr Kremlík nepřehodil horkou bramboru nereálného slibu premiéra Babiše o dostavbě Pražského okruhu na stavební úřad. „Tenhle úsek Pražského okruhu, podle příslibu ŘSD, začneme stavět v roce 2021 a dokončen bude 2024,“ sliboval premiér Babiš.  Nepřehlédněte