• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Stavba skladu v Úžicích dostala kladné stanovisko. Obce chtějí stavbu zastavit, bojí se dopravy

  31.5.2018
  Martin Solar

  Stavba skladu náhradních dílů automobilky Daimler v Úžicích u Prahy získala kladné stanovisko vlivu na životní prostředí (EIA). Tento týden jej zveřejnil středočeský krajský úřad. Obce z okolí se snaží záměr zastavit, obávají se například dopravní zátěže a ničení orné půdy, řekl místostarosta Chvatěrub Radim Novák (nez.).

  Kladné stanovisko je podmínkou pro požádání o zahájení územního řízení a stavební povolení. Sklad má mít plochu 229 tisíc metrů čtverečních, což je více než dvojnásobek plochy distribučního centra společnosti Amazon v Dobrovízi. Stavět ho má developerská firma CTP. „Projekt, jenž zajišťujeme pro jednoho z našich klientů, je stále v přípravné fázi. Proto je v tuto chvíli stále předčasné komentovat další možný postup a budoucí kroky,“ sdělil mluvčí CTP Július Hájek.

  Obce se ale proti plánu na stavbu skladu budou bránit. „Máme udělané memorandum, bude nás zastupovat právník a odborníci, kteří zpracují posudky na dopravu a podobně,“ dodal místostarosta Chvatěrub.

  Obce ve svých vyjádřeních i oficiálně podaných připomínkách požadují například budování dopravní infrastruktury, zajištění odvodu dešťových vod a protihluková opatření. Dopravní tahy v lokalitě, především dálnice D8 i další silnice, jsou už nyní velmi vytížené a často se na nich tvoří kolony.

  Krajský úřad ve stanovisku uvádí řadu podmínek, které musí investor splnit při přípravě i uskutečnění stavby. Jsou to například zpracování plánu organizace dopravy, rozšíření čistírny odpadních vod v Úžicích nebo zajištění kontrolních měření hluku. Podle místostarosty Chvatěrub tato opatření ale nejsou dostatečná.

  Ve skladu má podle dřívějších informací vzniknout až 900 pracovních míst, hotovo by mohlo být nejdříve v roce 2020. Lokalita je v územním plánu určena pro průmyslovou zónu, v okolí je několik dalších logistických areálů. Developer CTP se specializuje na zajišťování a správu průmyslových zón na míru.

  Zdroj: čtk  Nepřehlédněte