Celostátní projekt Slepá místa nabízí individuální řešení pro lokalitu, kde jsou například častá přepadení či výtržnosti, porušování zákazu vstupu nebo neoprávněné parkování. Slepé místo, které potřebuje profesionální kamerový dohled, může do soutěže přihlásit pouze obec.
„Občany města Stochova, Honic, Čelechovic a Slovanky jsme proto požádali o tipy na taková problémová místa, vhodná pro možný následný monitoring a potenciální instalaci kamerových bodů,“ řekl Roman Foršt (STAN), starosta Stochova a kandidát do Zastupitelstva Středočeského kraje. „Již v minulosti městský úřad pořádal ankety na toto téma. Nyní jdeme cestou elektronickou a současně se zapojíme do soutěže. Je nám jasné, že část obyvatel bude proti instalaci kamerových bodů s různým zdůvodněním. Přesto se domnívám, že se nám podaří vést slušnou a věcnou diskuzi a získáme i konkrétní návrhy,“ dodal. Například jen za srpen se podařilo díky kamerovému systému strážníkům Městské policie Stochov identifikovat takřka 20 pachatelů přestupkové činnosti.
Na základě hlasování veřejnosti může mít přihlášení projektu pro obec pozitivní dopad i v případě, že nezíská výhru. Zjistí totiž, kde by si občané dohled opravdu přáli a ocenili by ho. V listopadu zasedne odborná porota soutěže a vyhodnotí všechny projekty. Do dalšího kola výběru postoupí pouze ty realizovatelné. Porotci se tedy sejdou se zástupci obce, prohlédnou si osobně slepé místo, doptají se na všechny potřebné detaily a vypracují studii proveditelnosti. Pokud během tohoto detailního posouzení porota nezjistí žádnou překážku, která by mohla zmařit realizaci projektu, postoupí projekt do druhého kola. Následně bude vybrán vítěz.
„Chránit občany i jejich majetek považujeme za jednu ze samozřejmých priorit,“ uvedl Roman Foršt. „Všem našim obyvatelům předem děkuji za spolupráci, která nám umožní místní bezpečnost zase o stupeň vylepšit.“