Stomatolog Šmucler: Zubní pohotovost ať zajistí magistrát!

30.1.2023
Redakce

Zajištění zubních pohotovostí v Praze je podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) Romana Šmuclera povinností magistrátu. Pokud je chce udržet, musí zubní lékaře adekvátně zaplatit. Jedním z řešení je podle něj její provozování soukromníky místo fakultních nemocnic.

V Praze jsou zubní pohotovosti v Městské poliklinice, Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči a Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Dětská pohotovost ve Fakultní nemocnici Motol od ledna ukončila provoz.

„Ta pohotovost vydělá několik tisíc korun za hodinu i bez dotace. A když dají polovinu těm lékařům a sestřičkám, tak se o to všichni poperou,“ řekl Šmucler. Pokud ji Praha nechce platit v nemocnicích, může ji podle něj nabídnout soukromníkům. „Jestli to nechtějí dělat, tak ať Praha prostě vypíše soutěž, a v Praze je tolik velkých pracovišť, že se o to poperou,“ uvedl.

Zubní pohotovosti bývají v Praze velmi přetížené, podle Šmuclera je využívají i lidé z okolních krajů. „Spousta lidí si tam navykla chodit s věcmi, které na pohotovost nepatří,“ dodal.

Dětská pohotovost v Motole skončila

Stejný důvod pro uzavření dětské pohotovosti uvedla motolská nemocnice. Lidé pohotovosti často využívají večer, aby si nemuseli brát volno ze zaměstnání. „Pacienta, který se v noci dostaví na pohotovost s tím, že jej již od rána velmi bolí zub a nehodilo se mu zajít k zubnímu lékaři v pracovní době, může zubní lékař i odmítnout, pokud po vyšetření dojde k závěru, že zdravotní stav pacienta nevyžaduje poskytnutí neodkladné péče,“ uvádí ČSK v brožuře o pohotovostech pro kraje. Pohotovost je podle ní určena pro případy, kdy nastane náhlá změna zdravotního stavu.

Zubařů je dost

Zubařů je přitom v Praze víc než v jiných krajích. Na jednoho připadá 750 pacientů, v ostatních nejméně dvojnásobek. „Praha má kapacitu ošetřit asi 3,5 milionu obyvatel,“ uvedl Šmucler. Počítá se i se spádovostí z měst, odkud lidé do metropole jezdí za prací, jako je Kolín nebo Příbram.

Podle Šmuclera je možností, jak pohotovost zajišťovat, několik. V některých krajích se střídají ve složení pohotovostí zubaři ve svých ordinacích, problém s tímto systémem ale vidí v tom, jak mají pacienti zjišťovat, které je zrovna otevřená.

Do fakultních nemocnic, které ji zajišťují v Praze, ale podle Šmuclera pohotovostní služba nepatří. Za nejlepší řešení považuje vybudování metropolitní pohotovostní služby, kde by městem zřízený nebo sjednaný poskytovatel zdravotní péče zajišťoval prostřednictvím svých zaměstnanců pohotovost pro celou metropolitní oblast.

ZUBNÍ POHOTOVOST V PRAZE

Praha 1
Městská poliklinika Praha, Spálená 12
Stomatologická klinika Prague City Dental, Klimentská 20
Stomatologická klinika ERPET MEDICAL CENTRUM, Pštrossova 10

Praha 2
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, vchod AB, stomatologická klinika VFN a 1. LF UK, U nemocnice 2

Praha 4
Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou, Vídeňská 800, pavilon B1 (vpravo od hlavní brány)

Praha 9
Stomatologická klinika Artstom, Nepilova 903/3Nepřehlédněte