Středočeská koalice se drolí po šarvátce o křeslo krajského radního

3.2.2021
Jan Štoll

Klub Spojenců vybíral nástupce za Jana Jakoba, TOP 09 a Zelení souhlasili s nominací Václava Švendy (TOP 09), Hlas byl ale proti. Ve funkci by raději viděl svého předsedu Pavla Teličku. Jednání nakonec vyústilo v odchod Hlasu z volební trojkoalice s TOP 09 a Zelenými.

Krajská koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců má dohromady 50 z 65 hlasů v zastupitelstvu. Z toho TOP 09 má dva zastupitele a Hlas a Zelení po jednom. Rozkol u Spojenců tak na stabilitu krajské koalice nemá zásadní vliv.

„Jeden hlas naštěstí koalici nijak neohrožuje,“ podotkl lídr ODS Martin Kupka, ani pro STAN se podle předsedy krajské organizace Věslava Michalika nic zásadního nezměnilo.

Lídr Pirátů Jiří Snížek ale upozornil na to, že čtyřčlenný klub Spojenců se po odchodu Teličky o čtvrtinu zmenšil a změnily se tím i poměry sil v koalici. Proto by uvítal aktualizaci koaliční smlouvy.

Hejtmanka Pecková: Situace ve středočeských nemocnicích je teď asi nejhorší

„Má to velké následky pro koalici a nelze to jen tak přejít. Je potřeba se o tom bavit, ale samozřejmě nikoli v rámci nějakého dohodovacího řízení, ale kolegiálně v radě a na nějakých schůzkách,“ řekl Snížek.

Situací se podle něj bude zabývat zastupitelský klub Pirátů. Michalik naopak míní, že odchodem Hlasu se toho příliš nezměnilo.

„Řekneme si, jestli ta situace, že jich je o jednoho méně, něco znamená, nebo ne. Já osobně za STAN nepředpokládám, že by výměna na místě radního měla znamenat jakoukoli změnu v koalici,“ uvedl Michalik.

Připustil, že někdo může legitimně vznést otázku, zda tři zastupitelé mají nárok na křeslo radního. Zatím se tak ale podle něj nestalo. Zároveň by se mohla objevit debata o případných změnách třeba ve složení výborů. Na to však lze podle Michalika namítnout, že zastupitel by měl mít možnost účastnit práce ve výboru nebo komisi bez ohledu na to, z jaké je strany.

Hejtmanka vyhlásila nejlepší potravinářské výrobky Středočeského kraje

Šéf krajské organizace STAN poukázal i na to, že Spojenci se právně nerozpadli. Navíc se domnívá, že Telička je připravený krajskou koalici dál podporovat. Koaliční jednání se tak podle Michalika povedou o nástupci Jakoba. U Švendy však nevidí žádnou překážku, proč by funkci nemohl vykonávat.

Jakob chce odejít z funkce kvůli svému nástupu do Sněmovny za Miroslava Kalouska. Podat rezignaci na radního plánuje v příštích dnech, ale s účinností ke konci měsíce. Jeho nástupce by tak mohl být zvolený na zasedání zastupitelstva 22. února a nastoupit do funkce od března.

sto/ČTKNepřehlédněte