Některá města ve středních Čechách letos oslaví důležitá výročí. Kutná Hora si připomene 30 let od zápisu historického jádra na seznam světového dědictví UNESCO. Beroun oslaví 760 let od první písemné zmínky o městě a Nymburk 750 let. Rožmitál pod Třemšínem na Příbramsku si připomene dvě významná výročí hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby – 260 let od jeho narození a 210 let od úmrtí. Ve městech se chystá řada akcí, na návštěvníky se připravují i muzea a další turistické cíle v regionu, vyplynulo z informací radnic a Středočeské centrály cestovního ruchu.
Ve Spolkovém domě v Kutné Hoře v pátek začne výstava Tiše usilovat o krásu, která nabídne přehlídku lidového umění pojetí současných designérů. Příchod jara v březnu prozáří Festival světla na historicky významných místech Kutné Hory. Galerii Středočeského kraje v červnu rozezní hudební festival A Day of Sound.
V Berouně se připravuje série akcí, vrcholem bude open air koncert 24. června na Husově náměstí. Také Společnost Jakuba Jana Ryby a město Rožmitál připravují řadu kulturních akcí. Součástí Rybova roku 2025 bude i osmý ročník Festivalu Jakuba Jana Ryby a při jeho zahájení 16. května zazní nalezené oratorium Soudný den – Rybovo dílo, které bylo považováno za ztracené.
Nymburk si připomene 750 let od založení českým králem Přemyslem Otakarem II. Oslavy budou po celý rok, největší jsou naplánovány na 3. květen a 20. září. Jedním ze symbolů oslav je logo od grafičky Olgy Fábry, které už nyní zdobí kalendáře, novoročenky a plakáty, uvedl Petr Černohous z radnice.
Významné výročí, 140 let od založení, si připomene Muzeum Mladoboleslavska. Pro návštěvníky připravilo novou stálou expozici Hrad, krajina a lidé, kterou bude možné vidět od 18. ledna. Vinařství je tématem stálé expozice Regionálního muzea Mělník, která se na jaře dočká obnovení. Oživí ji videomapping z dílny Petra Raista Šťastného. V kouřimském skanzenu vznikne nová vstupní budova v podobě stodoly s doškovou střechou, otevření je plánováno na konec roku.
V Berouně se mohou zájemci v dubnu vydat obnovenou a rozšířenou naučnou stezkou Václava Talicha, která je provede Talichovým údolím a okolím. Další naučné stezky se chystají v turistické oblasti Toulava, na jihu středních Čech. V Prosenické Lhotě u Sedlčan se připravuje vycházkový okruh kolem rybníku Jelito, v nedalekých Kňovičkách vzniká farmářská naučná stezka. Novou stezku připravují i v Mnichově Hradišti, povede od nádraží k zámku.
Prodloužena bude letos poutní stezka svaté Ludmily a propojí tak místo rodiště nejznámější české světice – Mělník s místem, kde žila a zemřela, tedy Tetínem. Prodloužení se dočká i mezinárodní Vintířova stezka, která dostala název po mnichovi a poustevníkovi Vintířovi. Spolek svatá Ludmila chystá její pokračování přes střední Čechy k Břevnovskému klášteru v Praze.
V Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna rekonstruují železniční vlečku a úzkokolejnou dráhu. Koleje už jsou na místě, další úsek dráhy bude v provozu na jaře. Cyklisté budou mít k dispozici dva nové úseky Labské stezky. Na jaře projedou mezi Tuhaní a Kozly, během roku je v plánu zprovoznění navazujícího úseku mezi Kozly a Kostelcem nad Labem.
Zdroj: ČTK