• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Středočeské děti se nevejdou do škol, v Louňovicích vznikne za 537 milionů nová škola pro 540 žáků

  14.4.2024
  Doris Drienová

  V Louňovicích v okrese Praha – východ začala výstavba svazkové školy pro 540 žáků. Jde o projekt svazku LOŠBATES, který zahrnuje obce Louňovice, Tehovec, Štíhlice a Svojetice.

  Práce vyjdou na 537 milionů korun bez DPH a budou hrazeny z dotací od ministerstva školství, Státního fondu životního prostředí, kraje a z vlastních zdrojů svazku. Poklepání základního kamene stavby bylo v sobotu, informoval koordinátor komunikace za LOŠBATES Jan Šimral.

  Nová škola by se měla otevřít 1. září 2025. „Pro nás je tento termín nepřekročitelný, protože kapacita školy ve Stříbrné Skalici, kam nyní naše děti dojíždějí, bude po tomto datu naplněna,“ uvedl již dříve starosta Louňovic Josef Řehák (nez.).

  Stavbaři kromě budovy školy vybudují i tělocvičnu s dalším sportovním zázemím, dopravní napojení areálu, nezbytnou související část veřejné infrastruktury a přístupové komunikace. Součástí areálu bude základní umělecká škola.

  Budovu navrhl vítěz mezinárodní architektonické soutěže ateliér Pelletier de Fontenay z kanadského Montrealu v autorské spolupráci s českou společností SOA architekti. Škola je koncipována jako otevřený klášter, jehož členitá ambitová chodba propojuje čtyři programově odlišné části školy.

  Ve Středočeském kraji vznikají i další školy, v některých případech svazkové. Důvodem je výstavba v okolí Prahy a s ní související nárůst počtu obyvatel, kteří se do regionu stěhují. Nynější kapacita škol proto nepostačuje. Například loni v říjnu začala v Chýni u Prahy stavba svazkové školy pro 810 dětí, která poslouží i hostivickým dětem. Staveniště si počátkem února převzala firma, která v Drahelčicích vybuduje školu pro 540 žáků. Poslouží i dětem z Úhonic. Nová základní škola vzniká také v Říčanech u Prahy a chystá se i v Českém Brodě.

  Podle studie, již si dal nedávno udělat kraj, přibude ve středních Čechách do roku 2050 čtvrt milionu obyvatel, nejvíc v okolí Prahy. V regionu tak bude žít 1,66 milionu lidí. Největší nárůst počtu lidí, přes 40 procent, se čeká v oblasti Českého Brodu. Očekávanému vývoji je podle hejtmanství potřeba přizpůsobit investice do infrastruktury. Situaci by prospělo, kdyby se územní plány v okolí Prahy sjednotily ve větší celky a posílila metropolitní spolupráce s hlavním městem. K řešení by podle kraje přispěly i legislativní změny, třeba zavedení místního poplatku za rozvoj.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte