Jižně od Prahy roste počet vloupání do rodinných domů

V souvislosti s nárůstem případů vloupání do rodinných domů v lokalitách jižně od hlavního města Prahy Policie ČR veřejnost a vedení obcí informuje o stávající bezpečnostní situaci a preventivních opatřeních.

„S ohledem na stávající bezpečnostní situaci ve vaší lokalitě jsou ze strany Policie České republiky prováděna různá preventivní opatření, související rovněž i s výkonem služby. Reagujeme tak na události poslední doby, kdy došlo k nárůstu počtu případů vloupání do rodinných domů,“ uvedl za středočeskou policii Miroslav Havránek.

Podle něj se policisté problematice intenzivně věnují. V současné době vyhodnocují a prověřují veškeré informace a poznatky, které mají k dispozici. „Preventivními aktivitami, opatřeními a úpravou výkonu služby se snažíme eliminovat zmiňovanou trestnou činnost,“ dodává Havránek s tím, že z taktických důvodů nebudou podrobně uvádět, jaká opatření Policie ČR v souvislosti se zvýšeným počtem vloupání do rodinných domů na Územním odboru Praha venkov – jih přijala.

Policie považuje za vhodné upozornit obyvatele na některá preventivní doporučení, jak této trestné činnosti předejít a jak se chovat v případě, že k takové události dojde.

Bezpečnost svého obydlí může do určité míry ovlivnit každý občan tím, že bude usměrňovat své jednání a návyky a dodržovat základní organizační i preventivní opatření, která jsou jednoduchá a někdy i levná,“ popisuje Havránek.

Pokud při návratu domů zjistíte, že došlo k vloupání, ihned zavolejte na linku 158. Policie nedoporučuje do takového objektu vstupovat. Vyčkejte příjezdu policistů v blízkosti domu, bytu a popište jim vše potřebné, což je popis pachatele, směr jeho útěku, auto a další informace.

Před příjezdem hlídky, pokud už jste do objektu vstoupili, nemanipulujte s předměty a nic neuklízejte. Také nepřemisťujte předměty, které nejsou vaše a je pravděpodobné, že je na místě zanechal pachatel. V případě, že neznáte přímé telefonní spojení na místní služebnu nebo v době nepřítomnosti policistů, doporučujeme přednostně využívat volání na linku 158 (než linku 112), kterou obsluhují policisté.

Policie doporučuje:

  • Všímat si svého okolí, sledovat pohyb cizích osob a vozidel v místech, kde to není obvyklé ve vaší lokalitě, případně si poznamenat registrační značku vozidla. U zvlášť podezřelého pohybu osob, vozidel (např. delší dobu na místě bez jakékoliv činnosti) neváhejte kontaktovat PČR na linku 158.
  • Řádně uzamykat objekt, používat bezpečnostní rolety, pokud je jimi objekt vybaven, zapínat alarmy a signalizace, byť opouštíte nemovitost i na relativně krátkou dobu. Alarmy sice pachatelům vyloženě nezabrání ve vloupání, nicméně neumožní jim pohybovat se v nemovitosti dostatečně dlouho pro důkladné prohledání a také záznamy z alarmů dávají taktickou a operativní informaci pro policii.
  • Neupozorňovat na svou nepřítomnost v rodinných domech např. diskusí či informacemi na sociálních sítích, nechlubit se cennými předměty, nehovořit o nich, nezveřejňovat jejich foto apod.
  • Mít zapnuta venkovní světelná pohybová čidla.
  • V období dřívějšího stmívání, často již od 16. hodiny, kdy majitelé odjíždějí na nákupy, vozí děti na kroužky nebo jedou za zábavou, doporučujeme ponechat některé světlo v domě rozsvícené nebo nastavit časový spínač na takovém světle.

 

Dnes, 11:01
Příbram chce v ještě v tomto volebním období postavit parkovací dům na autobusovém nádraží. Měl...
Dnes, 10:11
Nymburk prodal pozemky v průmyslové zóně Sever. Za zhruba 16 hektarů zaplatí investor 60 milionů...
Včera, 16:12
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
Včera, 15:01
Středočeští záchranáři mají v Kostelci nad Černými lesy u Prahy nové výjezdové stanoviště. Vzniklo v...
Včera, 14:18
Začátkem února si hořovičtí městští policisté převzali nový automobil značky Škoda. Vozidlo zakoupila společnost NH...
Včera, 09:01
Vedení Kladna jedná o podobě obnovy železničních stanic ve městě a jejich okolí. Pokračují úpravy...
Včera, 07:01
Praha 16 hlásí – další etapa Místa u řeky je téměř dokončena. Tato část navazuje...
20.2.2020
O funkci ředitele Památníku Lidice se uchází pět zájemců, jejich jména ministerstvo kultury nezveřejnilo. Výsledek...
20.2.2020
V Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami by se letos mohly konat ozvěny zlínského filmového festivalu...
20.2.2020
Nemocnice v Benešově začala po prosincovém kybernetickém útoku opět přijímat dárce krve. Prvních deset dárců...
Reklama