Lesníci žádají návštěvníky Brd, aby respektovali pravidla. Parkující auta překáží nejen lesní technice

V době epidemie jsou lesy plné návštěvníků. Jejich auta ale blokují průjezd.

Vojenské lesy a statky (VLS), které hospodaří na území CHKO Brdy neustále řeší řidiče nerespektující zákazy vjezdu a pravidla při parkování. Lesníci žádají návštěvníky, aby využívali v maximální míře především odstavné plochy, které jsou za tímto účelem na okrajích této přírodní oblasti zřízeny.

Státní podnik tak reaguje na problémy, které zvýšená návštěvnost největšího středočeského pohoří v době pandemie přináší podbrdským obcím, složkám integrovaného záchranného systému i VLS jako správci této lokality. Na dodržování režimu dohlíží v Brdech i státní policie, která neukázněné řidiče usměrňuje nebo pokutuje, ale nemůže být logicky všude.

Vojenské lesy, které v Brdech hospodaří, v této souvislosti vyzývají veřejnost, aby pro výpravy do této přírodní lokality využívaly především značené parkovací kapacity. Jednou z možností je parkoviště na Kolvíně nad obcí Skořice, které vedle desítek parkovacích míst pro osobní vozy disponuje také odstavnými místy pro autobusy, či dobíjecí stanicí pro elektrokola. Další odstavné plochy najde veřejnost nad obcí Těně v lokalitě U Brodu, na středočeské straně pohoří pak v Orlově u Příbrami, v Lázu či v Nepomuku. Část parkovacích kapacit pak spravují na svém území některé podbrdské obce, například Obecnice nebo Strašice.

CHKO Brdy

V Chráněné krajinné oblasti Brdy si nenechají přerůst břízu přes hlavu

Brdy se staly v současné situaci, stejně jako další horské oblasti, vyhledávanou víkendovou výletní destinací. Díky jejich strategické poloze v blízkosti Prahy je o ně v současnosti enormní zájem, který je pochopitelný. Turisty a sportovce v Brdech lesníci vítají, ale požadují od návštěvníků maximální ohleduplnost k přírodě, k těm, kteří zde pracují a působí, ale především k místním obyvatelům.

„Prosíme, aby v maximální možné míře využívaly všechny návštěvnické odstavné plochy a nesnižovali jejich kapacitu špatným parkováním,“ uvedl ředitel VLS Petr Král. Dodal, že odstavné plochy najdou návštěvníci v mobilní mapové aplikaci, kterou pro návštěvníky Vojenské lesy vytvořily a je ke stažení zdarma, zaneseny jsou také v nejrozšířenějších mapových aplikacích, například v navigačním systému mapy.cz.

V CHKO Brdy se letos opět objevil rys ostrovid

Podle ředitele špatné parkování spojené se zvýšeným návštěvnickým zájmem o Brdy komplikuje život lesníkům, záchranným složkám, které potřebují do přírodní oblasti volný průjezd, hlavní zátěž však nesou především obyvatelé obcí na okraji chráněné krajinné oblasti. Například v Zaječově radnice každý víkend řeší problémy spojené s desítkami odstavených vozů návštěvníků na svém území. Část turistů přitom nerespektuje dopravní značení, silniční pravidla, nebo parkuje na veřejné zeleni, či na soukromých pozemcích obyvatel.

„Navýšení návštěvnických parkovacích kapacit je v krátkodobém horizontu obtížně realizovatelné. VLS v těchto lokalitách nedisponují vhodnými plochami pro rychlé řešení, budování parkovišť by vyžadovalo čas. Navíc by efektivita takových investic byla diskutabilní, protože dlouhodobé zkušenosti ukazují, že v běžných turistických sezónách je stávající kapacita návštěvnických parkovacích ploch v Brdech dostačující,“ uvedl Jan Sotona, mluvčí VLS.

21.4.2021
Policisté stíhají sedmadvacetiletého muže, který podle nich v Krásné Hoře nad Vltavou na Příbramsku zapálil...
13.4.2021
Zloději na Příbramsku se v poslední době více zaměřují na jízdní kola. Policisté zaznamenali krádeže...
12.4.2021
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
12.4.2021
Za běžných okolností by Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram již za několik dní otevíral pomyslné...
3.4.2021
V březnu byla zahájena oprava mostu na Litavce v katastru Čenkova.
2.4.2021
Knihovna Jince realizuje řadu aktivit i v době, kdy nejsou v provozu kulturní zařízení a...
30.3.2021
V poslední době je věnována velká pozornost životnímu prostředí. Lidé si v souvislosti se záplavami...
26.3.2021
Lidé v Příbrami mohou ozdobit kraslicemi velikonoční stromy. Město jim tak chce v době pandemie...
Gymnázium Legionářů.
19.3.2021
Nepoměr ve velkém počtu míst na gymnáziích prý deformuje přístup ke vzdělávání.
15.3.2021
Sedlčanská nemocnice vybudovala nové očkovací centrum.
Fotbal, ilustrační obrázek
11.3.2021
Klání o předsednické křeslo čeká tento týden Martina Havla a Pavla Chána. Mezi těmito dvěma...
Reklama