Středočeští záchranáři mají plné ruce práce s lidmi, kteří nezvládli dnešní enormní horko

19.6.2022
Redakce

Středočeští záchranáři vyjíždějí k lidem, které zmohlo mimořádně teplé počasí. V sobotu pomáhali 17 takovým pacientům, dnes ve výjezdech pokračují. Do 14:00 ošetřili v souvislosti s horkem 14 lidí, většinou šlo o starší ročníky, informovala mluvčí středočeské záchranné služby Monika Nováková.

U jednoho vážného případu záchranáři zasahovali v Pikovicích u Prahy, odkud přepravili do nemocnice Na Homolce muže po opakovaných kolapsech. „Během letu byl napojen na přístroj pro nepřímou srdeční masáž,“ dodala Nováková.

Sobota byla prvním takzvaným supertropickým dnem tohoto roku, kdy teplota na několika místech překonala 35 stupňů Celsia. Dnešek má být ještě o dva až čtyři stupně teplejší. Přes den bude panovat hlavně v Čechách extrémní vedro a maxima mohou překonat i dosavadní měsíční rekord pro červen, který má hodnotu 38,9 stupně Celsia.

Lidé by podle lékařů měli ve vedru dostatečně pít, nenamáhat se a vyhýbat se dlouhému pobytu na přímém slunci. Horko nesvědčí ani malým dětem, miminka do šesti měsíců na slunce nepatří vůbec. Vysoké teploty ohrožují také řidiče, především pokud se vydali na delší cestu. Je třeba, aby častěji zastavili a odpočinuli si.

zdroj: pčrNepřehlédněte