Studená krása na severu Čech – Bozkovské dolomitové jeskyně

28.6.2022
Fefík

Jste na výletě někde v Českém ráji, Pojizeří nebo Podkrkonoší a sluníčko pálí a slibuje, že bude pálit ještě víc? Kde se schovat před jeho paprsky a vedrem? Nedaleko Semil se nacházejí jediné veřejnosti zpřístupněné jeskyně v severní části Čech – Bozkovské dolomitové jeskyně.

Jeskyně jsou sice součástí Geoparku Český ráj, ale jste už v Pojizeří a to je jiná krajina a jiné barvy! Žádné teplé pískovcové plošiny s borovicemi, jak je znáte z Českého ráje, ale hluboká údolí, modelovaná řekami a říčkami, silnice a silničky klikatící se do kopců a kopečků. Prostě Pojizeří.

Na jednom z kopců stojí i vesnička Bozkov, známá svým poutním kostelem Navštívení Panny Marie se sochou Panny Marie Bozkovské.

Na severním okraji obce byly v polovině minulého století objeveny dolomitové jeskyně, jediné zpřístupněné dolomitové jeskyně u nás. jsou mezi veřejnosti přístupnými jeskyněmi raritou, jejich chodby a stropy jsou zdobené síťovitými a plástevnatými strukturami křemenných žilek, vypreparovaných z dolomitu.

V části zvané Staré jeskyně jsou tyto struktury většinou překryty mladší sintrovou výzdobou, která zde tvoří brčka, barevné krápníky, záclonky i vodopády. Nechybí ani vzácné excentrické krápníčky. Tou nejatraktivnější částí je však jezerní dóm s největším podzemním jezerem v Čechách. jeho efektně osvětlená průzračná modrozelená voda je podívanou, která zůstane dlouho v paměti. Návštěvní okruh podzemím je dlouhý 400 metrů a spojuje všechny atraktivní části jeskyní. Projdete ho s průvodcem přibližně za 45 minut. V letních měsících doporučujeme rezervaci prohlídky na tel. čísle 481 682 167 nebo mailem.

Tip na výlet: Trávníky, historická čtvrť Železného Brodu se zachovanou roubenou architekturou

 

A pokud už sluníčko trochu přestalo pálit, proč si neprohlédnout samotný Bozkov, poprvé písemně zmíněný roku 1352? Mimochodem – v roce 1923 byl Bozkov povýšen na městys, ale později o tento statut přišel.

Ústřední památkou Bozkova je kostel Navštívení Panny Marie se zázračnou madonou Panny Marie Bozkovské, Královny hor. Historie kostela se počítá od poloviny 14. století, kdy je na jeho místě doložen první dřevěný kostel. Tento ale za husitských válek do základu vyhořel a nový byl postaven snad někdy v polovině 16. století. Právě k této druhé budově se vážou zázračné legendy. Stavební materiál byl údajně připraven pro stavbu kostela v Roztokách, ale jedné noci byl zázračně přemístěn až do Bozkova.

Místo bylo navštěvováno odedávna díky pramenu, který byl považován za zázračný, a vesnice se podle něj nazývala U Boží vody, později Bozkov. Uvnitř kostela se dosud nachází tzv. Lavatorium, kamenná obdélníková nádoba zapuštěná do země, obsahující vodu z pramene, kterou se věřící při vstupu do svatostánku omývali. Poutní místo významně zpopularizoval také fakt, že se Bozkovu vyhnula morová epidemie, která se po roce 1680 šířila zemí. Dřevěná stavba přestávala desetitisícům poutníků stačit a arcibiskupství původní dřevěnou stavbu povolilo nahradit novou, kamennou. Základní kámen položila Marie Polyxena, vdova hraběnka De Fours. Konstrukce barokní stavby proběhla v době 1690–93. Uctívaná socha Madony, která je vystavena uvnitř kostela, od hraběnky získala zlacené tabernákulum a v roce 1787, po dalším údajném zázraku, také paprsky. Poutě se po svém obnovení v roce 1628 konaly až do josefského zákazu v 18. století. V 50. letech 18. století byl kostel vybaven dřevořezebnou výbavou Josefem Jelínkem.

Vše pro děti! Památky a muzea na Liberecku mají políčeno na malé návštěvníky

 

V roce 1945 kostel přišel o jehlancovou střechu. Po Únoru 48 byla poutní procesí znovu zakázána, budova začala chátrat a k rekonstrukci došlo až po objevení dolomitových jeskyní, díky kterým sem přijížděli domácí i zahraniční turisté.

Druhou místní zajímavostí je kaple Panny Marie Bolestné, takzvaná Sejkorská kaple z roku 1693. Stojí dva kilometry jižně od vesnice u křižovatky zvané Na Cimbále. Také ta bývala oblíbeným poutním místem.

A pokud vás to spíš táhne do přírody, mezi obcemi Bozkov a Roztoky u Semil se nachází přírodní rezervace Údolí Vošmendy, s jeskyněmi, ponory a vývěry podzemních vod, s krasovými propady. Nachází se tu několik podzemních prostor, nejznámější je Jeskyně na Vošmendě.

Zdroj: Turistické noviny, Sdružení Český ráj


Témata:

Nepřehlédněte