• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Studentské stáže v moravskoslezských firmách podpoří kraj, na praxe má připravené 3 miliony

  21.2.2024
  Doris Drienová

  Moravskoslezský kraj přispěje studentům středních a vysokých škol na stáže ve firmách. Mezi podniky, které nabídnou studentům praxe ve svých provozech a předají jim zkušenosti, rozdělí tři miliony korun.

  Novinářům to ve středu sdělila Miroslava Chlebounová z krajského úřadu.

  „Stáže významně zvyšují šanci absolventům škol získat kvalitní uplatnění na trhu práce. Studenti je absolvují ve firmách se stejným zaměřením jako jejich studijní obor. Školí je zaměstnanci firmy. Získají tak cenné zkušenosti, seznámí se s výrobními procesy a je tu také šance, že po studiu nebo i během něj získají ve firmě pracovní místo,“ uvedla náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková (ANO).

  Pro podniky mohou podle náměstkyně být praxe rovněž přínosem, protože díky nim mohou najít budoucí zaměstnance. „Firma si může studenta zaučit, aby byl její ideální posilou,“ řekla Šimoňáková.

  Podporu z vyhlášeného dotačního programu mohou získat podnikatelské subjekty se sídlem v Moravskoslezském kraji. Nabídnout mohou zázemí pro odborné stáže žákům středních škol maturitních nebo učňovských oborů a studentům vyšších a vysokých škol.

  „Od roku 2017 jsme podpořili celkem 175 projektů, mezi firmy jsme už na stážisty rozdělili téměř 28 milionů korun. Další tři miliony máme připraveny pro tento rok. Tyto peníze mohou firmy využít na mzdy stážistů, ale i odměny mentorů, kteří se mladým lidem odborně věnují a denně je v rámci praxe provázejí. Mladí lidé mohou stáže absolvovat v 18 skupinách oborů od zdravotnictví, elektrotechniky a výpočetní techniky, strojírenství, bezpečnostního inženýrství, architektury po stavebnictví nebo oblasti předškolního vzdělávání,“ doplnila Šimoňáková.

  Krajský úřad bude žádosti firem o program na podporu stáží žáků a studentů přijímat od 25. března do 3. dubna. Na stáž může žadatel získat nejvýše 200.000 korun, zaměstnat může maximálně dva studenty.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte