Studie ke zdvoukolejnění trati z Budějovic do Plzňe by měla být hotová letos

3.5.2022
Jiří Bydžovský

Studie, jak zavést na trati z Českých Budějovic do Plzně dvoukolejný provoz, by mohla být hotová ještě letos. Vlaky by mohly začít jezdit po dvou kolejích po roce 2028. Ministerstvo dopravy plánuje, že v budoucnu tuto železniční trať rozšíří. Přibudou dvoukolejné úseky, čímž se i zkrátí čas jízdy.

Studie proveditelnosti, jak trať zrekonstruovat a zavést v celém rozsahu dvoukolejný provoz, již vzniká. „Intenzivně se účastníme jednání, Jihočeský kraj taky. A pokud by to dobře dopadlo, tak v letošním roce by měla být studie odevzdaná. Na základě toho by se řešilo financování. Zapojení odhaduji někde rok 2028 plus,“ řekl Jiří Kafka, jednatel společnosti Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy.

Ministerstvo také plánuje, že jedna linka bez přestupů by spojila města u řeky Otavy – Sušici, Horažďovice, Strakonice a Písek. Zlepšit železniční spojení ze Strakonic do Písku se podle Kafky povedlo před dvěma lety, třeba tím, že se zavedly spěšné vlaky v pracovních dnech. „Máte tak přímé spojení ze Strakonic až do Tábora přes Písek, v návaznosti na rychlé vlaky z Plzně,“ řekl Kafka.

Zároveň stále pokračují práce na čtvrtém železničním koridoru z Prahy do Českých Budějovic. Správa železnic tam letos zprovozní dva úseky. Na přelomu června a července začnou jezdit vlaky po přestavěné trati mezi Voticemi a Sudoměřicemi, od září v části Soběslav – Doubí. Zkrátí se pak doba jízdy, expresy by měly cestu z Prahy do Českých Budějovic zvládnout za hodinu a tři čtvrtě.

Zdroj:čtkNepřehlédněte