Studnická stopa s rekordem

8.2.2023
Ladislav Vlasák

Chladné větrné počasí s teplotou vzduchu minus 2,5 stupně, teplotou sněhu minus 4 a výškou sněhové vrstvy trati 10 až 30 centimetrů, to byly základní hodnoty podmínek závodu nad obcí Studnice. „Nachystat trasu soutěžního kola závodu o délce 1100 metrů bylo letos náročné. Nedostatečné množství sněhu jsme museli doplnit na 93 procentech trati. Ta byla pro závody v klasickém stylu připravena použitím čtyřkolky Jana Procházky s připojeným strojem na úpravu tratě,“ uvedl Josef Vítů za pořadatele závodu.

Kvalitu tratě si v sobotu 28. ledna dopoledne vyzkoušeli samotní organizátoři v měřených jízdách, které se započítávaly do výsledkové listiny. Hlavní část závodu začala ve 13 hodin při větru, který v nárazech dosahoval až 10 metrů za sekundu. K závodu se registroval rekordní počet účastníků, celkem 19 žen a 34 mužů, kdy věkový průměr účastníků byl 38 let. Nejmladší účastnicí byla osmiletá Věra Skočná. Po závodě si všichni pochutnali na výborném srnčím guláši Marie Čejkové v obecním kulturním domě. Vyhlášení výsledků závodu proběhlo v 16 hodin. Vítězem se stal Michal Reich, ale malou odměnu získali i ostatní závodníci a navíc každý obdržel diplom navržený Liborem Štěpánkem.

„Letos se v pokladničce dobrovolného startovného sešlo 4350 korun. Peníze jsme využili na úhradu vynaložených nákladů při úpravě trati, pořízení cen a na občerstvení po skončení závodu. Zbytek peněz použijeme na vývoj stroje na úpravu trati pro další ročníky závodu,“ doplnil Josef Vítů.

Studnická stopa by se nemohla uskutečnit bez obětavosti a ochoty mnoha lidí. Trasa závodu vedla po pozemku Františka Krejčího a s trpělivostí ji připravovala rodina Vítů s Janem Procházkou. Časoměřiči Šárka Čejková a Josef Vítů mladší dohlíželi a zaznamenávali časy dosažené na Studnickém okruhu. Martin Veselý s Pavlem Kodysem věnovali ceny pro účastníky závodu a občerstvení obstarávali Helena Šimon a Josef Vítů starší. Všichni se společně zasloužili o klidný průběh závodu a pohodový závěr lyžařského sobotního odpoledne.


Témata:

Nepřehlédněte